Pasztet mięsny z wątróbką
Pasztet mięsny z wątróbką to tradycyjne danie kuchni polskiej, które jednocześnie jest doskonałym pomysłem na przekąskę na ciepło. Jest to przepis na pasztet z wątróbki drobiowej i mięsa mielonego, który charakteryzuje się niezapomnianym smakiem oraz aromatem. Zaskakująco łatwy i szybki do wykonania, ten pasztet to doskonały sposób na urozmaicenie rodzinnych świąt czy spotkań ze znajomymi. Nadchodzący przepis odpowiedź dostarczy też odpowiedzi na pytania jak długo piec pasztet mięsny, lub jak go przygotować. Pasztet mięsny z wątróbką to ważny element naszej kulinarnych tradycji, który zasługuje na miejsce na naszych stołach.
admin
Składniki:
- 1 gotowany udziec z indyka
- 1 gotowane udko z kurczaka
- 30 dag surowej łopatki wieprzowej bez kości
- 50 dag surowego mięsa z szynki wieprzowej
- 20 dag wątróbki wieprzowej
- 50 dag wątróbki drobiowej
- 2 spore marchwie
- 1 duża pietruszka
- 2 duże cebule
- 4 duże ząbki polskiego czosnku
- 6 dużych jaj
- 6 łyżek bułki tartej
- 3 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 4 łyżki sosu sojowego
- sól do smaku
- 1 czubata łyżka pieprzu czarnego ziarnistego
- 1 łyżka czubata słodkiej papryki mielonej
- pół łyżeczki ostrej papryki mielonej
- pół łyżki kminku
- pół łyżki rozmarynu suszonego
- pół łyżeczki pieprzu czarnego mielonego
- 1 łyżka mielonej gałki muszkatołowej
- 3 czubate łyżki smalcu ze skwarkami
- ok.2 dużych łyżek wazowych bulionu z gotowania mięsa
1. Pasztet mięsny z wątróbką – jak zrobić?
- Mięso z szynki i łopatkę umyłam i pokroiłam na mniejsze kawałki. Zalałam wodą i zagotowałam. Odszumowałam i dołożyłam obrane marchwie i pietruszkę oraz listki laurowe i ziele angielskie oraz pieprz w ziarenkach. Gotowałam ok.pół godziny, po czym posoliłam całość i gotowałam następne pół godziny. Obydwa rodzaje wątróbki umyłam. Wieprzową pokroiłam na mniejsze kawałki a drobiową przekroiłam na połówki. Wrzuciłam je do garnka z gotującym się mięsem i gotowałam razem ok.10 minut. Wyjęłam z garnka mięsa, wątróbki i warzywa a wywar przecedziłam i odstawiłam do przestudzenia. Mięso z gotowanego indyka i kurczaka podzieliłam na kawałki i zblendowałam w rozdrabniaczu elektrycznym wraz z cebulami i czosnkiem. Gdy mięsa przestygły je także rozdrobniłam wraz z marchwią i pietruszką.
- Wszystko przełożyłam razem do miski, wsypałam pieprz mielony, obie papryki w proszku, rozmaryn, gałkę muszkatołową i kminek. Dołożyłam smalec ze skwarkami (nie miałam w domu boczku czy słoniny, więc dodałam smalec żeby pasztet nie wyszedł za suchy).
- Wsypałam bułkę tartą, wbiłam jajka i posoliłam. Wyrabiałam ręką dokładnie masę, by równomiernie przeszłą przyprawami. Wlałam dwie łyżki wazowe wystudzonego bulionu z gotowania mięsa i wątróbki oraz sos sojowy i wymieszałam. Spróbowałam odrobinę, żeby sprawdzić czy trzeba jeszcze doprawić. Ciut dosoliłam. Masa była dość rzadka, ale kleista.
- Piekarnik nastawiłam na 180 stopni-góra i dół. Przygotowałam dwie długie keksówki, natłuściłam i posypałam bułką tartą. Wyłożyłam do obu po połowie masy i zwilżoną w zimnej wodzie łyżką wygładzałam powierzchnię.
- Piekłam pasztet godzinę.
- Po wystudzeniu wyjmowałam z foremek.
Pasztet mięsny z wątróbką – dodatkowe informacje
Mięsa mogą być różne. Ja użyłam takich, które często pozostają mi z gotowania obiadu lub są niepodzielne. Mogą być gotowane lub surowe. Zamrażam je wtedy i jak nazbiera mi się ich większa ilość robię np. pasztety czy farsze lub zapiekanki. Pasztet jest nie za suchy i nie za mazisty. Dobrze smakuje z ciemnym pieczywem i z warzywami np. z ogórkiem kiszonym.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: pasztet jajeczno - pieczarkowy
Następny przepis: Pasztet z mięsa i soczewicy