Staropolski bigos z wędzoną śliwką
Wprowadzamy Was w zapierające dech w piersiach, rustkalne smaki staropolskiej kuchni, prezentując przepis na autentyczny bigos z wędzoną śliwką. Bigos, zwany również polskim „mięsnym winem”, jest rozgrzewającym, pikantnym daniem idealnym na mroźne, zimowe dni. Połączenie wieprzowiny, kapusty, kiełbasy i naszej sekretnej składniki, czyli wędzonej śliwki, doda niezwykłego smaku i aromatu każdemu gryzowi. Zaskocz gości na kolejnym spotkaniu ze smakiem, który przebija stuleci tradycji. Sprawdź nasz przepis na bigos ze śliwkami i odkryj smak prawdziwej, staropolskiej kuchni.
admin
Składniki:
- 3 kilogramy kiszonej kapusty
- 300 gramów łopatki wieprzowej
- 200 gramów wołowiny bez kości
- 1 dobra kiełbasa swojska
- 1 kiełbasa tradycyjna typu podlaska/podwawelska
- 7 wędzonych śliwek
- duża garść suszonych grzybów
- 6 listków laurowych
- 10 ziarenek ziela angielskiego
- 6 ziarenek jałowca
- łyżeczka majeranku
- 2 łyżki przyprawy uniwersalnej typu „kucharek”
- sól i mielony pieprz
- kilka ziarenek pieprzu ziarnistego
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
Przepis na staropolski bigos z wędzoną śliwką – jak zrobić?
- Jeśli kapusta kiszona jest bardzo kwaśna, podziel ją na pół i jedną połowę dobrze wypłucz pod bieżącą wodą i dobrze wyciśnij. Całość kapusty pokrój i zalej wodą w dużym garnku, tak aby kapusta była całkowicie zakryta. Gotuj na średnim ogniu, a gdy woda zacznie bulgotać, dodaj przyprawę uniwersalną, liście laurowe, ziele angielskie i majeranek. Dobrze wymieszaj, przykryj pokrywką i gotuj przez około 50 minut.
-
W międzyczasie namocz grzyby i śliwki w gorącej wodzie w osobnych miseczkach, a gdy zmiękną, pokrój je. Nie wlewaj wody z pod grzybów i śliwek.
Mięso pokrój w średniej wielkości kostkę, a następnie porcjami podsmaż na smalcu i odłóż na talerz. Kiełbasę również pokrój w kostkę i podsmaż na pozostałym tłuszczu z smażenia mięsa. Gdy kiełbasa się zarumieni, dodaj do niej łyżkę koncentratu pomidorowego i jeszcze chwilę podsmaż. Również odłóż na talerz. - Po 50 minutach ostrożnie odcedź kapustę, zostawiając trochę wody. Kapustę znów postaw na gaz i dodaj do niej grzyby, śliwki, jałowiec, pieprz ziarnisty, mięso, kiełbasę, resztę koncentratu pomidorowego i podlej częścią wody z grzybów i śliwek. Gotuj bez przykrycia na małym ogniu przez około 2 godziny, tak aby nadmiar wody odparował. Co jakiś czas przemieszaj kapustę, aby nie przywarła do garnka. Na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem.
Słowa kluczowe: bigos ze śliwkami, śliwki do bigosu, bigos ze śliwką
Staropolski bigos z wędzoną śliwką – dodatkowe informacje
Przy doprawianiu bigosu solą należy uważać by go nie przesolić gdyż bigos słonieje po jakimś czasie i za każdym razem gdy go odgrzewamy. Również staje się jeszcze bardziej smaczniejszy.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Staropolski Krupnik z Kwaszoną Kapustą
Następny przepis: staropolski pasztet z zająca