Smalec domowy ze starej kuchni

Smalec domowy ze starej kuchni

Delikatnie aromatyczny, rozpływający się na języku smalec domowy to kulinarne dziedzictwo starej polskiej kuchni. Przepis ten powraca do łask, chwytając za serce swoją prostotą i niezapomnianym smakiem. Drobne kawałki boczku, szczypiorek, cebula i jabłko, to tajniki tego bogatego, sycącego smaru, który idealnie komponuje się z chrupiącą, piekarniczą bułką. Któż mógłby oprzeć się tej tradycyjnej polskiej przekąsce, będącej podstawą wielu domowych posiłków? Smalec domowy ze starej kuchni to esencja staropolskiego przysmaku, który pokolenia Polaków uwielbiają i który nadal pozostaje nieodzownym elementem naszej kuchni. Dzięki temu przepisowi, możemy cieszyć się domowym smalcem bez konserwantów czy sztucznych dodatków.

Składniki:

  • 1,5 kg świeżego boczku
  • 1 kg boczku wędzonego (nie za chudy)
  • 1 kg słoniny
  • 700 g cebuli (ja daje więcej, ale podaje ilość umiarkowaną)
  • 3 duże zmiażdżone ząbki czosnku
  • sól i pieprz świeżo mielony
  • 2 większe winne jabłka

Smalec domowy ze starej kuchni – jak zrobić?

  1. image-1c5rbgr
    1.
    Boczek, słoninę, jabłka i cebulę pokroić w dość drobną kostkę, smażyć najpierw części bardziej tłuste, tak aby się tłuszcz wytopił.
  2. image-1n2yee3
    2.
    Później dokładać chude, jak się mięsko ładnie zrumieni wyjąć je łyżką cedzakową, a do tłuszczu na patelni wrzucić cebulę i na przemian jabłka. Jeszcze chwile przysmażać, cebula ma się zrumienić a jabłka powinny oddać cały swój smak smalczykowi, czyli na wygląd zmniejszyć swoją objętość (jabłek nie wyrzucamy, są jednym ze składników tego smalcu), na samym końcu dodać przeciśnięty czosnek. W czasie smażenia w miarę potrzeby dodawać soli i pieprzu.
  3. image-09kwgaw
    3.
    Wszystko wymieszać w większym garnku i porozlewać w miseczki.
  4. image-20i2ntr
    4.
    Pozostawić do zastygnięcia, najlepiej na całą noc na zimnym parapecie lub w lodówce.
  5. image-1j80n28
    5.
    Smacznego 🙂

Smalec domowy ze starej kuchni – dodatkowe informacje

Przy smażeniu należy pilnować, aby skwarki za bardzo się nie przypiekły. Powinny się wytopić i lekko zrumienić. Jeśli zostawimy je za długo na ogniu, po wystygnięciu będą twarde jak kamyki, chyba że takie lubimy 🙂


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Chałka obtaczana w jajku i mleku, smażona na maśle
Następny przepis: smalec do chleba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode