Peperonata
Peperonata to włoska potrawa, która uwodzi swoim aromatem, kolorem i smakiem. To danie to prawdziwa symfonia smaków, gdzie główne skrzypce grają papryki. Koncert kulinarnych doznań dopełniają pomidory, czosnek oraz cebula. Peperonata jest prostym, ale bardzo efektownym daniem, które sprawdzi się jako dodatek do mięs oraz ryb, a także jako samodzielny posiłek. Oryginalny smak tej potrawy pochodzi z prostoty składników i naturalnej słodyczy warzyw. Zachęcam do odkrycia peperonaty – kolorowego dania, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi kuchni włoskiej. Zapraszam do zapoznania się z przepisem.
admin
Składniki:
- 5 papryk (u mnie czerwona, zielona i żółta)
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 duży, mięsisty pomidor
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka kaparów
- sól, pieprz do smaku
Peperonata – jak zrobić?
- Papryki ułożyć na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzać piekarnik do 200 i włączyć funkcję grill. Piec papryki, aż ich skórka będzie czarna, następnie obrócić i piec aż uzyskasz taki sam efekt. Czas pieczenia to ok. 40 minut. Gorące papryki przełożyć do naczynia ze szczelnym przykryciem. Pozostawić papryki do ostygnięcia. Ten etap przygotowań jest niezbędny, dzięki niemu bez trudu uda się zdjąć skórkę z papryk. Gdy papryki wystygną, przekroić je na pół, wyjąć gniazda nasienne i obrać ze skórki. Następnie pokroić na paski.
- Na patelni rozgrzać oliwę i dodać czosnek pokrojony na cienkie plasterki, podsmażyć aż zacznie pachnieć. Następnie dodać cząstki pomidora, obranego ze skórki i bez nasion. Smażyć do czasu, aż z pomidora wytworzy się gęsty sos. Dodać papryki, kapary, smażyć jeszcze 2 minuty.
- Peperonatę oprószyć solą i pieprzem. Podawać z pieczywem na ciepło lub zimno.
Peperonata – dodatkowe informacje
Jeśli zrobisz większą ilość peperonaty, przepis na którą znajduje się poniżej, możesz ją przechowywać w słoiku zalaną oliwą z oliwek. Jest możliwe przechowywanie jej w lodówce do kilku tygodni.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Pepernoten - holenderskie ciasteczka
Następny przepis: Perliczka faszerowana jabłkami i żurawiną