Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana, to tradycyjne danie, które przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa i rodzinne spotkania przy stole. Ta wspaniała babka kartoflana zachwyca smakiem i aromatem, a przygotowanie jest bardzo proste. Składniki, które są potrzebne do przygotowania tego przysmaku, są łatwo dostępne i niedrogie. Babka ziemniaczana jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą znaleźć alternatywę dla mięsnych dań. Niezależnie od okazji, babka kartoflana sprawdzi się doskonale na każdym stole. To przepis, który z pewnością zachwyci wszystkich smakoszy i stanie się ulubionym daniem wielu osób.

Składniki:

  • 1 kilogram ziemniaków
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 duża cebula
  • 3 łyżki kaszy manny
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki suszonego majeranku
  • 1 łyżeczka suszonego cząbru
  • 1 niepełna łyżeczka kminku
  • 1/3 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu lub 1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
  • 1,5 łyżeczki soli

Babka ziemniaczana – jak zrobić?

  1. Ziemniaki obrać i utrzeć na tarce o małych oczkach (najlepiej i najszybciej za pomocą robota kuchennego). Utarte ziemniaki przełożyć na sito umieszczone na misce i lekko ugnieść. Z ziemniaków odcieknie nadmiar płynu, a na dnie miski zgromadzi się skrobia ziemniaczana. Płyn należy ostrożnie zlać z miski, a skrobię wymieszać z masą ziemniaczaną.
  2. Cebulę utrzeć na tarce (można użyć robota z tą samą tarką co ziemniaków), czosnek przecisnąć przez praskę i dodać do masy ziemniaczanej. Następnie dodać jajka, kaszę mannę, majeranek, cząber, kminek i sól, dokładnie wymieszać.
  3. Masę ziemniaczaną przełożyć do keksówki wysmarowanej olejem i posypanej bułką tartą. Wierzch masy ziemniaczanej wygładzić łyżką i skropić olejem.
  4. Babkę ziemniaczaną piec ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni. Babka jest upieczona, gdy jej powierzchnia jest zrumieniona, a wbity w nią drewniany patyczek, po wyjęciu jest suchy.

Babka ziemniaczana – dodatkowe informacje

Ziemniaki można zetrzeć na tarce o małych oczkach lub utrzeć na papkę jak na placki ziemniaczane. Z utartych ziemniaków należy odcisnąć jak najwięcej soku. Jeśli pominiecie tą czynność, babka po upieczeniu będzie niezbyt zwięzła i mazista.
Ziemniaki utarte na drobnych oczkach odciskam na sicie, a wersji drugiej gdy są utarte na papkę, wykładam sito potrójnie złożoną gazą i dopiero odciskam. Z doświadczenia wiem, że babka ziemniaczana uda się, niezależnie jakiej odmiany ziemniaków użyję, jeśli utarte ziemniaki będą dobrze odciśnięte. Co do ziemniaków użytych na babkę – nadają się wszystkie ziemniaki typu kulinarnego B i C. Nie używajcie do zrobienia babki ziemniaków sałatkowych lub pastewnych.

Masa ziemniaczana powinna być mocno, wręcz pikantnie przyprawiona. Jeśli mam wątpliwość czy masa ziemniaczana jest odpowiednio przyprawiona, smażę z niej na patelni mały placuszek i próbuję. Jest to mój najlepszy i najbardziej pewny sposób na sprawdzenie efektu przyprawiania masy na babkę, i również mięsa na pasztet czy kotlety.

Babkę ziemniaczaną podaje się pokrojoną na duże kawałki z dodatkiem kwaśnej śmietany, kiszonych ogórków, kiszonej kapusty lub innej surówki. Doskonałym dodatkiem do babki będzie sos grzybowy np. pieczarkowy.
Wiele osób uważa, że babka najlepiej smakuje dzień po upieczeniu, podsmażona na złoty kolor na patelni.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Babka ziemniaczana
Następny przepis: Babka ziemniaczana (śląski Kartoflak0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode