Arancini – włoskie kule ryżowe
Witamy w naszej kulinarno-podróżniczej przestrzeni, gdzie pasja i wiedza łączą się w niepowtarzalne smaki. Dzisiaj pragniemy podzielić się z Wami autorskim przepisem na kunsztowne i pełne włoskiego smaku Arancini, czyli włoskie kule ryżowe. Ta tradycyjna i niezwykle popularna przekąska to prawdziwy hit na włoskim stole. Jej wyjątkowy smak wynika z dwóch składników – ryżu i serów, które, połączone i delikatnie przyprawione, stworzą niezapomniane smakowe doznanie. Nasz przepis pozwoli Wam odkryć tajemnice kulinarnego dzieła Piotra Zielińskiego, pasjonata podróży kulinarnej i twórcy tego bloga. Dołączcie do naszej kulinarnej przygody i wyruszcie na wyjątkowe kulinarne podboje, gdzie każde danie jest nowym rozdziałem w naszej smakowej historii.
Składniki:
- 1 szklanka ryżu arborio
- 1 szklanka ryżu długoziarnistego
- 1 cebula
- 1 l bulionu warzywnego
- sól, pieprz
- zioła prowansalskie
- kilka gałązek świeżego tymianku
- 250 g mięsa mielonego
- 3 pomidory
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1/2 szklanki mrożonej marchewki z groszkiem
- 1 jajko
- olej
- bułka tarta do panierowania
- 2 jajka
1. Arancini – przepis
Najpierw należy przygotować masę ryżową (robi się podobnie jak risotto). W garnku rozgrzać olej, dodać drobno pokrojoną cebulę i poczekać, aż będzie szklista. Wtedy dodać ryż i chwilę podsmażać razem z cebulą. Wlać pół szklanki bulionu i poczekać, aż ryż go wchłonie. Podobnie robić z pozostałym bulionem. Cały czas trzeba pilnować, by ryż się nie przypalił. Risotto na arancini doprawić do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Ryż na arancini zdjąć z ognia i odstawić do ostygnięcia. Przełożyć do miski i wstawić do lodówki.
2. Farsz na arancini
Mięso mielone podsmażyć na patelni razem z pokrojoną w kostkę cebulą. Gdy mięso straci surowy kolor, dodać pokrojone w kostkę pomidory i mrożoną marchewkę z groszkiem. Wymieszać i smażyć przez 5 minut. Następnie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i koncentrat pomidorowy. Nadzienie do arancini należy doprawić do smaku solą i pieprzem oraz świeżym tymiankiem.
3. Przygotowanie arancini
Do zimnego risotto dodać jajko i wymieszać. Gotową masę ryżową na arancini należy nakładać łyżką na rękę, na to porcję masy mięsnej i przykryć porcją risotta. Formować kule ryżowe i panierować je w rozkłóconym jajku i bułce tartej. Arancini należy smażyć na złoty kolor w mocno rozgrzanym oleju.
Arancini – dodatkowe informacje
Arancini można również przygotować w wersji wegetariańskiej. Warto wiedzieć, że arancini wegetariańskie poza warzywami może mieć w środku ser. Świetnie smakują ryżowe kulki z mozzarellą.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Arancello - sycylijski likier pomarańczowy
Następny przepis: Arancini z kurczakiem