Zakwas żytni krok po kroku

Zakwas żytni krok po kroku

Zapraszamy do przygotowania domowego zakwasu żytniego krok po kroku. To naturalny produkt, który pozytywnie wpływa na naszą florę bakteryjną i poprawia jakość pieczywa. Wystarczy kilka składników, odrobina cierpliwości i codzienna dbałość, aby na własnej kuchni stworzyć zakwas, który będzie bazą do wypieku zdrowego, domowego chleba. Świeży, pachnący chleb z własnego zakwasu ma niepowtarzalny smak i ze względu na naturalne składniki, na pewno zostanie doceniony przez wszystkich domowników. Spróbujcie samodzielnie zrobić zakwas żytni krok po kroku według naszego przepisu.

Składniki:

  • 250 gram mąki żytniej razowej typ.2000
  • 250 ml.letniej wody o temperaturze 40 stopni
  • Dodatkowo:
  • duże naczynie szklane
  • drewniana łyżka
  • gaza

Zakwas żytni krok po kroku – jak zrobić?

  1. Dzień 1.

    Zakwas najlepiej przyrządzić wieczorem. Do dużego szklanego naczynia wsypujemy 100 gram mąki i wlewamy 100 ml. letniej wody, mieszamy drewnianą łyżką do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin.

  2. Dzień 2.

    Zakwas mieszamy drewnianą łyżką i pozostawiamy na kolejne 12 godzin. Zakwas dokarmiamy, dodajemy 50 gram mąki i wlewamy 50 ml. Letniej wody, mieszamy drewnianą łyżką, odstawiamy na 24 godziny pod przykryciem.

  3. Dzień 3-5.

    Czynność powtarzamy przez trzy kolejne dni.

  4. Dzień 6.

    Zakwas jest już gotowy, powinien mieć ładny owocowy zapach i pęcherzyki powietrza, możemy już zacząć piec z niego chleb.

  5. Przechowywanie zakwasu.

    Z aktywnego zakwasu odkładamy za każdym razem 3 łyżki zakwasu do nowego, czystego szklanego naczynia, przykrywamy gazą. Trzymamy go w lodówce nie dłużej niż 14 dni. Jeśli planujemy wypiek to wystarczy wieczorem dokarmić go mąką i letnią wodą (np. 100 g mąki żytniej i 100 ml wody). Dokarmiony zakwas trzymamy w ciepłym miejscu jak przy początkowych krokach. Następnego dnia jest gotowy do użycia, znów odkładamy 3 łyżki na kolejny raz i przed kolejnym pieczeniem znów dokarmiamy.

Zakwas żytni krok po kroku – dodatkowe informacje

Zakwas w lodówce przechowujemy do dwóch tygodni, później musimy go dokarmić.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Zalewa do grzybów w occie
Następny przepis: Zakwas żytni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode