Zakwas żytni

Zakwas żytni

Oto przepis na znany i lubiany zakwas żytni. To minimum składników, a efekt zdumiewający – drożdże i bakterie w naturalny sposób przekształcają mieszankę wodę-żyto w aromatyczny zakwas, stanowiący bazę dla wielu tradycyjnych potraw kuchni wschodnioeuropejskiej. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak ożywić zakwas, to ten przepis jest właśnie dla ciebie. Proces tworzenia zakwasu jest niezwykle fascynujący i wprawia w zachwyt zarówno doświadczonych kucharzy, jak i amatorów. Choć wymaga cierpliwości, końcowy efekt będzie warty każdej minuty oczekiwania. Brewer’s yeast and bacteria naturally transform the water-rye mixture into an aromatic leaven, which forms the base for many traditional Eastern European dishes.

Składniki:

Zakwas żytni – jak zrobić?

  1. 1.

    W wysokim słoiku mieszamy mąkę z wodą, w proporcjach 1:1. Przykrywamy słoik – używam folii aluminiowej, nakłuwam ją wykałaczką aby zakwas miał dopływ powietrza.

    Ja zaczynam przygotowywać zakwas od połowy szklanki mąki i połowy szklanki wody. Przez 2 kolejne dni dokarmiamy zakwas łyżką wody i łyżką mąki. Trzeciego dnia zakwas jest gotowy do użycia.

Porady – Dodatkowe informacje

Już kilka godzin po wymieszkaniu mąki z wodą zakwas powinien zacząć bąbelkować. Jeśli zakwas zaczyna brzydko pachnieć lub pojawia się na nim pleśń, należy go niezwłocznie wyrzucić i rozpocząć proces przygotowywania od początku.

Zakwas przechowuję w lodówce. Co 3 dni dodaję do niego odrobinę wody i mąki, aby go ożywić.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Zakwas żytni krok po kroku
Następny przepis: Zakwas na Żur Śląski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode