wspaniałe rogaliki na maślance
Robienie własnego pieczywa w domu to prawdziwa satysfakcja, ale doświadczenie staje się jeszcze bardziej przyjemne, kiedy rezultatem jest coś tak wyjątkowego i smakowitego, jak rogaliki na maślance. Delikatne, lekko chrupiące i o subtelnie kwaśnym smaku, te rogaliki to prawdziwe cudo. Potrzebujesz tylko kilku podstawowych składników, a efekt końcowy zdecydowanie przekroczy Twoje oczekiwania. Te rogaliki na maślance są idealne na śniadanie, podwieczorek, a także jako dodatek do zupy – z pewnością zadowolą każdego, kto je spróbuje. Bez względu na okazję, te rogaliki zawsze będą strzałem w dziesiątkę.
Piotr Zieliński
Składniki:
- 600 gramów mąki pszennej (użyłam tortowej)
- 200 ml ciepłego mleka
- 200 ml maślanki naturalnej
- 30 gramów drożdży
- 2 łyżki stopionego, schłodzonego masła
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1/3 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 rozbełtane jajo + 1 łyżka mleka do posmarowania bułeczek
Wspaniałe rogaliki na maślance – jak zrobić?
-
Drożdże rozprowadzić w ciepłym mleku z 1 łyżeczką cukru i 1 kopiastą łyżeczką mąki, wymieszać, odstawić na 15 minut do ruszenia.
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, cukrami, masłem i solą, dodać wyrośnięty rozczyn, maślankę w temperaturze pokojowej, zagnieść elastyczne ciasto, wstawić je do omączonej miski, przykryć folią, odstawić na 20 minut.
Po tym czasie ciasto podzielić na dwie części.
Pierwszą rozwałkować na omączonej stolnicy na koło o średnicy 28 cm, podzielić je na 8 trójkątów. Każdy zaczynając od szerszego końca zwijać i formować w rogalik. - Rogaliki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odległościach od siebie. Pozostawić je na 20 minut do napuszenia, następnie posmarować jajem z mlekiem.
-
Piec w temperaturze 190 stopni przez 15 – 20 minut, na złoto, koniecznie w funkcji góra – dół, a nie w termoobiegu!
Tak samo postąpić z drugą częścią ciasta.
Inspiracja pochodzi z bloga Śladami słodkiej babeczki.
Wspaniałe rogaliki na maślance – dodatkowe informacje
Uwaga: Na czas wyrabiania rogalików z części pierwszej ciasta dobrze drugą część wsadzić do lodówki, żeby nam nie „przerosła” za bardzo.