Wigilijnjny barsz grzybowy

Wigilijnjny barsz grzybowy

Barsz wigilijny, zwany również barszem grzybowym lub barszem czerwonym, to tradycyjna zupa, która dorównuje popularnością bigosowi czy pierogom. Dla wielu osób jest to nieodłączny element świątecznej atmosfery i rodzinnego stołu. Ta zupa ma głęboki, bogaty smak, zawdzięczany grzybom suszonym, które nadają jej charakterystycznego aromatu. Oryginalny przepis na barsz wigilijny pochodzi z dawnych tradycji kulinarnych, które cieszą się wystarczającą popularnością, żeby były przechowywane z pokolenia na pokolenie. Konieczne składniki tej zupy to suszone grzyby, cebula, marchewka, pietruszka, liść laurowy, sól, pieprz i ziele angielskie. Ta wersja barszu jest jedną z najstarszych i najbardziej tradycyjnych w polskiej kuchni.

Składniki:

  • 40 dekagramów suszonych grzybów
  • zakwas barszczu białego
  • 2-3 ziarnka ziela angielskiego
  • 1 liść laurowy
  • 5 ziarenek pieprzu
  • sól i pieprz mielony do smaku
  • olej rzepakowy tłoczony na zimno

Wigilijny barsz grzybowy – jak zrobić?

  1. Grzyby płuczemy i zalewamy wodą na całą noc. Następnego dnia nasz wywar grzybowy gotujemy z liściem laurowym, zielem angielskim i ziarnkami pieprzu do miękkości grzybów (około 50 minut)
  2. Gdy grzyby są już miękkie solimy nasz wywar i doprawiamy pieprzem do smaku zalewamy zakwasem barszczu białego (na 2 l wody około 0,75 l zakwasu), doprowadzamy do wrzenia.
  3. Podajemy gorący polany olejem rzepakowym tłoczonym na zimno.

Wigilijny barsz grzybowy – dodatkowe informacje

Jeżeli grzyby są dużych rozmiarów to zaraz po ugotowaniu wyjmujemy je i kroimy na drobniejsze kawałki. Nasz wigilijny barszcz bardzo dobrze smakuje z pieczywem lub uszkami z kapustą i grzybami.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Wigilijne uszka z grzybami i kapustą
Następny przepis: Wigilijny barszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode