Szynka wieprzowa z szynkowara

Szynka wieprzowa z szynkowara

Dziś mamy dla Was wyjątkowy przepis, z którym poradzą sobie nawet niedoświadczeni kucharze – szynka wieprzowa z szynkowara. Ten sposób przyrządzania szynki pozwoli na zachowanie jej naturalnego smaku i soczystości. Cechuje się prostotą i minimalizmem składników, dzięki czemu do głosu dochodzą autentyczne walory mięsa. Szynkowar to gwarancja idealnej konsystencji i równomiernego rozłożenia temperatury. Doskonale zbalansowany smak, zapachu i koloru tej szynki z pewnością skradną serca wszystkich miłośników wieprzowiny. Przekonajcie się sami, zapraszamy do wypróbowania tego przepisu.

Składniki:

  • 800 gramów szynki wieprzowej
  • 250 gramów mięsa mielonego wieprzowego
  • 100 mililitrów wody
  • 1 łyżka soli peklowej
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego
  • 1/3 łyżeczki majeranku
  • 2 – 3 ząbki czosnku
  • szczypta gałki muszkatołowej

Szynka wieprzowa z szynkowara – jak zrobić?

  1. 1.

    Szynkę kroimy w małą kostkę, pozostawiając tłuszcz. Dodajemy mięso mielone, czosnek przeciśnięty przez praskę i doprawiamy do smaku majerankiem, gałką muszkatołową i pieprzem. Do gorącej wody dodajemy żelatynę i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Następnie dodajemy cukier, sól peklową, mieszamy i odstawiamy. Kiedy żelatyna schłodzi się do temperatury pokojowej dodajemy ją do mięsa i wyrabiamy dokładnie około 3-4 minut, aż mięso będzie kleiło się do rąk i będzie szkliste.

  2. 2.

    Woreczek foliowy wkładamy do szynkowaru i partiami przekładamy mięso, dokładnie ugniatając każdą warstwę dodanego mięsa. Dzięki temu pozbędziemy się powietrza. Koniec woreczka mocno zakręcamy i dociskamy sprężyną, zamykając szynkowar. Wstawiamy do lodówki na 48 godzin. W wysokim garnku doprowadzamy wodę do temperatury 80-85’C i wstawiamy szynkowar.

  3. 3.

    Na boku garnka umieszczamy termometr i parzymy mięso przez 2 godziny. Kiedy temperatura wody zacznie spadać do 70’C , ponownie podgrzewamy ją do temperatury 80-85’C. Po upływie czasu parzenia szynkowar wyjmujemy ostrożnie z wody i przez dziurką w pokrywie wylewamy zebraną wodę. Odstawiamy do wystudzenia. Następnie szynkowar wstawiamy do lodówki na 12 godzin. Po tym czasie szynkowar otwieramy i wyjmujemy szynkę. Jeżeli szynka nie chce wyjść należy zanużyć dno szynkowaru w ciepłej wodzie.

Szynka wieprzowa z szynkowara – dodatkowe informacje

– woda w garnku powinna sięgać około 2 cm ponad poziom mięsa w szynkowarze
– szynkę przechowujemy w lodówce do 6 dni


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Szynka wieprzowa w sosie własnym
Następny przepis: Szynka z jabłkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode