Sushi
Zapraszamy do odkrywania sztuki kuchni japońskiej z naszym przepisem na autentyczne sushi! Sushi to nie tylko posiłek, ale prawdziwa ceremonia smaków, kolorów i form. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co włożyć do sushi? To przecież nie tylko ryż i surowe ryby. O prawdziwym smaku decydują świeże składniki najwyższej jakości: aromatyczny ryż, soczyste warzywa, delikatna ryba lub owoce morza, a także dodatki takie jak wasabi czy sos sojowy. Z nami nauczysz się, jak zrobić sushi w domu, tworząc własne, unikalne połączenia smaków.
Sushi – jak zrobić?
admin
Składniki:
- Porcja ryżu do przygotowania jednego rodzaju sushi (aby zrobić różne rodzaje, podwój ilość ryżu)
- 1 szklanka ryżu krótkoziarnistego do sushi
- 5 łyżek gotowej zaprawy z octu ryżowego lub 2 łyżki octu ryżowego, 1 i 1/2 łyżki cukru, 1 łyżeczka soli
- 300 g świeżego łososia
- Krewetki (obgotowane)
- Świeży ogórek
- Dojrzałe awokado
- Chrzan wasabi
- Opakowanie nori (sprasowane algi morskie)
- Sos sojowy
- Imbir marynowany (opcjonalnie, do odświeżania kubków smakowych podczas jedzenia)
- Dodatkowo:
- Mata bambusowa do zwijania
- Ostry nóż do krojenia
Sushi – jak zrobić?
Sposób przygotowania:
-
1.
Ryż:
Ryż płukać w zimnej wodzie do czasu, aż woda będzie przejrzysta.
Włożyć ryż do garnka o grubym dnie i dodać 1,5 szklanki zimnej wody, zagotować. Następnie zmniejszyć temperaturę do minimum, przykryć i gotować około 10 minut. Ryżu w czasie gotowania nie mieszać.
Po ugotowaniu odstawić na 15 minut pod przykryciem i po lekkim wystudzeniu dodać zaprawę, dokładnie wymieszać drewnianą łyżką, aby nie uszkodzić ziarenek ryżu. Odstawić do całkowitego wystudzenia, studzić w temperaturze pokojowej (kilka razy zamieszać).
Po przygotowaniu ryżu należy go od razu zużyć, gdyż pozostawiony w lodówce będzie miał twarde ziarenka i nie będzie się odpowiednio kleił. -
2.
Dodatki:
Do nigiri trzeba z łososia bez skóry powycinać ładne, wąskie (2 x 5 cm), niezbyt grube (0,5 cm) kawałki. Filet ryby, aby miał ładną strukturę kroić lekko po skosie.
Z pozostałych kawałków ryby przygotować paski do włożenia do środka sushi maki.
Świeży ogórek umyć i pokroić w wąskie paski o długości plastrów nori.
Awokado przekroić na pół, wyjąć pestkę, zdjąć skórę i pokroić je również w paski.
Krewetki (użyłam już lekko obgotowanych) pozbawić główek i pancerzyków, oprócz ogonków. Następnie delikatnie naciąć wzdłuż krewetkę od strony brzuszka, uważać by nie przeciąć jej całkowicie i wyjąć ciemne nitki jelit. -
3.
Składanie sushi:
Nigiri:
Z ryżu formujemy podłużne wałeczki, na których kładziemy niewielką ilość (ziarnko grochu) wasabi i plasterek ryby. -
4.
Nigiri ebi:
Z zaprawionego ryżu formujemy niewielkie (na jeden kęs) podłużne kulki, a na ich wierzchu układamy odrobinę (ziarenko grochu) chrzanu wasabi i nacięte krewetki. Takie nigiri dobrze się prezentuje na bambusowej deseczce. -
5.
Sushi maki:
Matę do zwijania sushi owinąć folią spożywczą i ułożyć na niej nori.
Na 2/3 części nori (górny brzeg 1/3 nori ma być bez ryżu) rozłożyć płasko, cienką warstwę wystudzonego ryżu. Rozkładając ryż ręce moczyć w zimnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości octu, mniej będą się kleiły do ryżu (uważać by nie przemoczyć zbytnio ryżu i nori).
Na palec nałożyć niewielką ilość wasabi i przeciągnąć nim wzdłuż w połowie wyłożonego ryżu. Następnie na linii z wasabi układać wzdłuż rybę i paski ogórka lub awokado.
Dół nori (ten z ryżem) zawijamy do góry i do środka, w stronę gdzie kończy się ryż. Tak zawinięty ryż lekko dociskamy matą, a następnie rolujemy do końca przesuwając matę w górę.
Zawinięte rulony pokroić bardzo ostrym nożem na małe kawałki (na jeden kęs). Nori czasami ma lekko zaznaczone miejsce krojenia. -
6.
Sushi najlepiej jeść bambusowymi pałeczkami lub palcami (nigdy widelcem), zanurzając je w sosie sojowym wlanym do małej miseczki. Przechodząc z jedzeniem do innego rodzaju sushi, dobrze jest zjeść plasterek marynowanego imbiru (dla odświeżenia kubków smakowych).
Słowa kluczowe: co włożyć do sushi.
Sushi – dodatkowe informacje
Ważne, aby użyte składniki były jak najwyższej jakości. Przygotowując sushi trzeba pamiętać, że powinno ono być w kawałkach pozwalających zjeść je na jeden kęs. Do przygotowania najprostszego sushi potrzebujemy bardzo świeżej ryby, ale jeśli nie możemy takiej dostać, można użyć wędzonej na zimno lub pieczonej.