Róże cukrowe
Róże cukrowe pochodzą z długiej tradycji dekorowania ciast i tortów. Są one nie tylko piękne, ale także jadalne, dodając niepowtarzalny akcent do każdego deseru. Przy użyciu masy cukrowej i lukru plastycznego można je łatwo stworzyć w domu. Te ręcznie robione kwiaty to prawdziwa gratka dla oka i doskonały sposób na dodanie wyrafinowanego stylu do Twojego następnego wypieku. Czy to na urodziny, ślub czy inną specjalną okazję, te róże z pewnością zrobią wrażenie na gościach. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym dekoratorem ciast, czy dopiero zaczynasz, stworzenie tych róż z masy cukrowej jest dużą satysfakcją.
admin
Składniki:
- – 3 łyżeczki żelatyny
- – 1/4 szklanki gorącej wody
- – 3 łyżeczki glukozy w proszku
- – 40 dag cukru pudru
- – kilka kropel aromatu migdałowego do ciast
- – różowy barwnik spożywczy (w proszku)
- – mały pędzelek
- – kieliszek wody
Róże cukrowe – jak zrobić?
- Żelatynę zalać gorącą wodą, mieszać aż się zupełnie rozpuści. Dodać 3 łyżeczki glukozy w proszku i ponownie wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Cukier puder wsypać do szerokiej miski. Cały czas mieszając łyżką cukier puder, dolewać stopniowo do niego rozpuszczoną żelatynę z glukozą. Dodać kilka kropel aromatu migdałowego i zagnieść gładkie i elastyczne „ciasto”. W razie potrzeby podsypywać jeszcze cukrem pudrem. Do masy dodać odrobinę różowego barwnika spożywczego w proszku i ponownie zagnieść, aż barwnik równomiernie rozejdzie się w masie. Uformować wałek.
- Z wałeczka odciąć plaster grubości ok. 3-4 cm. Pozostałą część masy cukrowej włożyć do szczelnego woreczka foliowego i odłożyć na bok. Odkrojony kawałek masy podsypać lekko na stolnicy cukrem pudrem i rozwałkować na placuszek grubości ok. 2-4 mm. Kieliszkiem wykrawać małe kółka i od razu wrzucać je do torebki foliowej.
- Każde kółeczko z jednej strony spłaszczyć palcami tak, aby było cienkie, ale nie rozrywało się. Grubszą częścią kółeczka (czyli dolną, niespłaszczoną) przyklejać kolejno płatki do róży.
- Pierwsze kółko zwinąć w rulonik lekko zwilżając jego dolną (grubszą) wewnętrzną część pędzelkiem umoczonym w wodzie. Tworzymy w ten sposób podstawę różyczki, do której będziemy dalej dolepiać płatki.
- Gotowa podstawa różyczki.
- Na podstawę ciasno nakładamy kolejny płatek- cieńszą częścią u góry (również lekko zwilżony od dolnej wewnętrznej strony, którą będzie bezpośrednio przylegał do poprzedniego płatka), nawijamy i lekko dociskamy do podstawy. Dokładamy następny płatek odrobinę wcześniej niż skończył się płatek poprzedni. Tak, aby płatki lekko na siebie nachodziły.
- Nakładać kolejne płatki. Czynność powtarzać do momentu aż kwiat zacznie przypominać kształtem różę i osiągnie wybraną przez nas wielkość.
- Dodając każdy kolejny płatek pamiętajmy, żeby od wewnętrznej strony, którą płatek będzie przylegał do róży – lekko zwilżać go wodą.
- Odłożyć różyczkę do wysuszenia, najlepiej na odwróconą do góry dnem wytłaczankę po jajkach, kieliszek lub dozownik/miarkę do syropów. Po ok. 3 godzinach odkroić brzydką dolną końcówkę, odwrócić do góry nogami i ponownie suszyć. Najlepiej pozostawić róże tak na całą noc.
Słowa kluczowe: róże z lukru plastycznego, różyczki z masy cukrowej, różyczki na tort, jak zrobić różyczkę, róże z masy cukrowej, róze z masy cukrowej
Róże cukrowe – dodatkowe informacje
Barwnika dodajemy w zależności od tego, jak intensywnego koloru mają być róże. Po wyschnięciu kwiaty przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu wilgoci. Nie zamykać w pojemniku próżniowym. Kwiaty nie nadają się do dekorowania tortu z bitą śmietaną. Różyczki są jadalne.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Rogaliki z marmoladą różaną
Następny przepis: Róże z Jabłka-Dekoracja na Tort