PLACKI CHLEBOWE – PIADINA ROMAGNOLA (także wersja bezglutenowa)
Jest to oryginalny przepis na Placki Chlebowe – Piadina Romagnola, prosto z kuchni włoskiej. Tradycyjne, włoskie placki, które można podawać na wiele sposobów – z dodatkiem serów, wędliny czy świeżych warzyw. Ten przepis to prawdziwa eksplozja smaku! Co więcej, proponuję także wersję bezglutenową, dzięki czemu nawet osoby z nietolerancją glutenu mogą korzystać z tego przepisu. Piadina romagnola to uniwersalny dodatek do każdej potrawy lub przekąski. Świetnie sprawdzi się jako element śniadania, lunchu czy kolacji. Przyjemności z jej spożycia powinna doświadczyć każda osoba ceniąca sobie dobrą kuchnię.
admin
Składniki:
- ciasto (10 placków):
- 600 g mąki
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 100 g smalcu
- ok. 300 ml mleka
- ciasto bezglutenowe:
- 250 g mąki bezglutenowej (do wyrobu pieczywa)
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g smalcu
- ok. 130 ml mleka lub wody
- nadzienie (wg uzniania):
- na słono:
- ser typu stracchino, philadelfia lub mozzarella
- cieniutko pokrojona szynka parmeńska, salami lub pieczona wieprzowina (porchetta)
- pomidory
- grzyby
- szpinak
- rukola lub inna sałata
- grillowane warzywa
- oliwa z oliwek
- sól
- na słodko:
- czekolada
- konfitura
- świeże owoce
Placki chlebowe – piadina romagnola (także wersja bezglutenowa) – jak zrobić?
- Przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia dodaj sól, smalec (w temp. pokojowej) i zacznij wyrabiać rekami ciasto dolewając stopniwo letnie mleko (w ten sposób będziesz kontrolować konsystencje ciasta). Ciasto nie może być zbyt twarde, powinno być gładkie i elastyczne (w konsysestencji podobne do ciast na pierogi). Wyrabiaj przez ok. 10 min. Gotowe ciasto owiń dokładnie w bawełnianą sciereczką lub przeźroczystą folią spożywczą i pozostaw na ok. 30 min.
- Podziel ciasto na kulki o wadze mniej więcej 100 g każda. Na desce lub blacie lekko posypanym mąką rozwałkowuj placki o wielkości dużego talerza (Ø 25cm) i grubości ok. 3 mm.
- Rozgrzej dobrze patelnie teflonową i piecz pojedynczo placki przez ok. 1-2 min z każdej strony. Ponakłuwaj je widelcem. Piadina będzie gotowa w momencie jak pojawią się brązowe przypieczone punkciki.
- Upieczony placki układaj jeden na drugim i trzymaj zawinięte w bawełnianej ściereczce w ciepłym miejscu lub bezpośrednio po upieczeniu nadziewaj. Nadzienie rozłóż na połowie placka, a następnie złóż na pół i podawaj.
- Moje ulubione nadzienie to serek stracchino, szynka parmeńska, pomidory w plastrach i rukola skropiona oliwą z oliwek z odrobiną soli. Dobierzcie składniki wg uznania. Równie dobrze smakuje bez dodatków jako alternatywa chleba.
PLACKI CHLEBOWE – PIADINA ROMAGNOLA (także wersja bezglutenowa) – dodatkowe informacje
Tradycyjnie piadiny wypiekano na terakotowych talerzach, zwanych teggia, stawianych na ogniu. Jeśli ktoś z was posiada kuchenną blaszę można je piec bezpośrednio na niej, będą bardziej przypominać w smaku te oryginalne.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: PIADINA czyli WŁOSKA TORTILLA
Następny przepis: pianka czekoladowa