Parzybroda
Parzybroda to tradycyjne danie kuchni polskiej, które szczególnie kojarzy się z okresem jesiennym i zimowym. Ta unikalna zupa jest pełna smaków i odżywczych składników, głównie dzięki kluczowemu składnikowi – kiszonej kapuście. Parzybroda to prawdziwa gratka dla miłośników kuchni domowej i zapewnia kojące ciepło w chłodne dni. Oczywiście, przepis na tę zupę różni się w zależności od regionu Polski, ale kiszona kapusta zawsze pozostaje jej sercem. Przygotowana prawidłowo parzybroda to prawdziwy rarytas, którego smak powinien poznać każdy fan tradycyjnej kuchni polskiej. Zaspokaja ona apetyt i dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
Piotr Zieliński
Składniki:
- Cebula
- 2 litry bulionu warzywnego
- 2-3 małe marchewki
- 3 ziemniaki
- Pietruszka
- Por
- 1/3 selera
- Pół główki kapusty
- Kiełbasa (1-2 kawałki)
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- Sól
- Pieprz czarny
- Kminek
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- Łyżka oleju
Parzybroda – jak zrobić? Sposób przygotowania:
- Do gorącego bulionu wrzucamy obrane i pokrojone warzywa korzeniowe oraz pokrojoną w kostkę cebulę. Gotujemy około 10 minut. W tym czasie obieramy i kroimy w kostkę ziemniaki, a kapustę szatkujemy. Wyciągamy z bulionu pietruszkę, por i seler, wyrzucamy. Do garnka z zupą wrzucamy ziemniaki, kapustę, ziele angielskie i liście laurowe. Gotujemy około 15 minut, do miękkości ziemniaków. Kiełbasę kroimy w talarki i podsmażamy na łyżce oleju, po czym dodajemy do zupy. Doprawiamy solą, pieprzem i kminkiem, dokładnie mieszamy z przecierem. Podajemy posypaną koperkiem.
Parzybroda – dodatkowe informacje
Parzybroda z kiszonej kapusty doskonale smakuje również z osobno ugotowanymi ziemniakami. Dodajemy wtedy do zupy całą główkę kapusty, a ugotowane osobno ziemniaki okraszamy skwarkami lub podajemy z masłem i koperkiem.