Jałowcowy karczek z domowej wędzarni
Przedstawiamy unikalny przepis na jałowcowy karczek z domowej wędzarni, który zdecydowanie zasługuje na uwagę każdego miłośnika wędlin. To wspaniałe połączenie aromatycznego dymu jałowca z soczystym karczkiem, doprawione domowym peklowaniem to gwarancja niezapomnianego smaku. Zdradzimy Wam sekrety peklowania i wędzenia karczku, a także podpowiemy, jak perfekcyjnie zamarynować mięso. Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś, jak wędzić karkówkę w domowych warunkach, ten przepis jest właśnie dla Ciebie. Przygotuj swoją wędzarnię i zanurz się w fascynujący proces tworzenia domowej wędliny.
Piotr Zieliński
Składniki:
- 1 kg karczku
- Marynata:
- 1 l wody
- 4 dag soli
- 1/2 łyżeczki cukru
- 5 jagód jałowca
- 3 gałązki rozmarynu
- 5 kuleczek ziela angielskiego
- 6 ziaren czarnego pieprzu
- 5 liści laurowych
- 5 ząbków czosnku
Jak przygotować jałowcowy karczek z domowej wędzarni?
- Karczek dokładnie myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem.
- Wodę mieszamy z solą, cukrem, jagodami jałowca, zielem angielskim, pieprzem i liśćmi laurowymi. Zagotowujemy.
Ząbki czosnku obieramy, drobno siekamy. Gałązki rozmarynu myjemy i oddzielamy od nich listki. Delikatnie siekamy, by wydobyć z nich aromat.
Rozmaryn i czosnek dodajemy do marynaty, dokładnie mieszamy i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. - Karczek umieszczamy w głębokim garnku lub misce i zalewamy przygotowaną, chłodną marynatą.
Odstawiamy w chłodne miejsce na 6-10 dni, często obracając mięso. - Karczek wyjmujemy z marynaty i osuszamy. Obwiązujemy sznurkiem wędliniarskim, tworząc pętelkę na górze.
Wkładamy przygotowane mięso do gorącej wędzarni, zawieszamy na haku i wędzimy przez 5-6 godzin przy temperaturze 70-80 st.C. Używamy gorącego dymu mieszanki drzew owocowych. - Uwędzony karczek zdejmujemy z haczyka i studzimy.
Słowa kluczowe: jak wędzić karkówkę, wędzenie karczku, peklowanie karkówki do wędzenia, jak zamarynować karczek, wędzenie karkówki, karczek.
Jak wędzić karkówkę – dodatkowe informacje
Ten karczek wspaniale smakuje podany bez żadnej obróbki, po uwędzeniu i ostudzeniu, ale możemy go także smażyć, a nawet podpiec.
Sprawdzi się jako dodatek do żurku, zupy chrzanowej, czy grochówki.
Najsmaczniejszy ze świeżym, domowym chlebem i chrzanem.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Jałowcówka (Gin) według Czarka
Następny przepis: Jambalaya - danie jednogarnkowe pyszne i zdrowe