Ciasto Czeskie z grysikiem
Ciasto Czeskie z Grysikiem to niepowtarzalne połączenie delikatnego gdyńskiego biszkoptu i słodkiej masy grysikowej. Ciekawe połączenie smaków sprawia, iż ciasto to jest bardzo pożądane na różnego rodzaju imprezach i rodzinnych spotkaniach. Jest to doskonała propozycja dla miłośników ciast o oryginalnym smaku, które jednocześnie nie są zbyt słodkie. Nieodzownym elementem ciasta jest masa grysikowa, która nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Przygotowanie tego wypieku nie jest skomplikowane, a efekt końcowy na pewno zadowoli wszystkich miłośników słodkości. Zachęcam do wypróbowania tej niesamowitej receptury, pochodzącej z Czech.
admin
Składniki:
- Ciasto:
- 3 szklanki mąki
- ¾ szklanki cukru
- 4 żółtka
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżka Margaryny Palmy z Murzynkiem
- 3 łyżki miodu
- 3 – 4 łyżki kwaśnej śmietany 18%
- Masa:
- 9 łyżek grysiku
- 1 litr mleka tłustego
- 1 szklanka cukru
- 250 g Margaryny Palmy z Murzynkiem
- 6 łyżek powideł śliwkowych
- Polewa:
- 8 łyżeczek kakao
- 10 łyżeczek cukru pudru
- 120 g Margaryny Palmy z Murzynkiem
- 2 łyżki wody
Ciasto czeskie z grysikiem – jak zrobić?
- Wszystkie składniki na ciasto zagniatamy i wyrabiamy dość dokładnie. Ciasto powinno utworzyć zwartą kulę (ponieważ mąki i śmietany bywają różne, może się okazać że trzeba będzie dodać któregoś z tych składników więcej niż podaję w proporcjach aby ciasto było zwarte). Ciasto wkładamy do lodówki na ok. 2 godziny. W tym czasie wsypujemy grysik na zimne mleko i doprowadzamy do wrzenia praktycznie cały czas mieszając. Zdejmujemy z ognia po ok. minucie od chwili zagotowania się. Grysik odstawiamy do całkowitego wystygnięcia (ja wystawiłam go na balkon). Zimny grysik będzie bardzo gęsty. Grysik ucieramy z miękką margaryną i cukrem. Masa gotowa 🙂
- Ciasto dzielimy na trzy części. Każdą z nich rozwałkowujemy obtoczonym w mące wałkiem na obficie podsypanym mąką blacie i umieszczamy w blaszce (nie wysmarowanej tłuszczem!!!) podsypanej mąką. Pieczemy w temperaturze 200 stopni do chwili zbrązowienia (ok. kilkunastu minut). Placek wyjmujemy z blachy (jeśli dobrze podsypaliśmy mąką, wyjdzie bez problemu) i czynności powtarzamy z pozostałymi dwoma porcjami ciasta.
- Ostatni upieczony placek pozostawiamy w blaszce i kiedy jest już zimny rozsmarowujemy na nim 3 łyżki powideł (ja do tego używam pędzla) i nakładamy połowę masy grysikowej. Przykrywamy kolejnym plackiem, smarujemy powidłami i wykładamy masę. Przykrywamy trzecim plackiem i umieszczamy na nim polewę przygotowaną przez połączenie wszystkich składników w kąpieli wodnej. Posypujemy cukierkami i wkładamy do lodówki.
Słowa kluczowe: placek czeski z masą grysikową, ciasto czeskie z masą grysikową
Ciasto Czeskie z grysikiem – dodatkowe informacje
Ciasto najlepsze jest po dwóch dniach, a co więcej nie zalecam trzymania go w lodówce ponieważ od zimna twardnieje. Ja wkładałam je tylko na noc, a cały dzień trzymałam je w kuchni. Po dwóch dniach jest mięciutkie i rozpływa się w ustach.