Ciasto anielskie

Ciasto anielskie

Czy kiedykolwiek próbowałeś ciasta tak lekkiego i puszystego, jakby było zrobione z chmur? Dziś prezentujemy przepis na niezwykle delikatne ciasto anielskie. Jego nazwa nie jest przypadkowa – smakuje bowiem niczym kąsek nieba. Składniki, z których jest przygotowane, są proste i prawdopodobnie już teraz czekają w twojej spiżarni. Najważniejszym z nich są białka jaj, które nadają ciastu tej niepowtarzalnej lekkości. Niemniej ważna jest precyzja – to ciasto anielskie nie toleruje półśrodków. Odkryj razem z nami magię tego niezwykłego wypieku.

Składniki:

  • 2 szklanki białek o temperaturze pokojowej
  • 1 3/4 szklanki mąki pszennej typ 405 WAŻNE należy przesiać 5 razy
  • 2 szklanki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 1/2 łyżeczki cream of tartar
  • łyżka esencji waniliowej
  • opcjonalnie kwiaty bezowe do dekoracji

Ciasto anielskie – jak zrobić?

  1. Oddzielone od żółtek białka zostawiamy w otwartym naczyniu w temperaturze pokojowej na kilka godzin, albo zostawiamy na noc.
  2. Ciasto najlepiej jest piec w specjalnej formie do babki wiszącej (Angel Food). WAŻNE formy nie natłuszczamy. Można upiec w tortownicy.
  3. Białka umieszczam w dzieży robota planetarnego. Wsypuję sól i cream of tartar. Krótko miksuję końcówką rózga na wolnych obrotach, następnie zwiększam obroty i partiami dosypuję cukier, wlewam esencję waniliową. Miksuję do uzyskania sztywnej piany.
  4. Mąkę przesiewam partiami do sztywnych białek i dokładnie mieszam za pomocą łopatki silikonowej.
  5. Ciasto umieszczam w formie i piekę w nagrzanym piekarniku do 175°C około 45 minut. Ciasto sprawdzam patyczkiem, aż będzie suchy.
  6. Po upieczeniu odwracam babkę dnem do góry. Ostudzone ciasto odcinam wzdłuż ścianek formy ostrym nożem.
  7. Pokazuję wersję podstawową ale można z tego biszkoptu przyrządzić np. tort. Można upiec go z kawałkami czekolady czy bakaliami.
  8. Ciasto jest elastyczne ale nie gumowate i nie twarde.
  9. Ciasto rozerwałam palcami by pokazać jego strukturę.

Porady – dodatkowe informacje

Pięciokrotnie przesiewam mąkę, by ją doskonale napowietrzyć.

Cream of Tartar [Winny kamień (także kwaśny winian potasu albo tartarus)] to nazwa handlowa dla wodorowinianu potasu, który jest kwaśną solą, mającą wiele zastosowań w piekarnictwie. Ten brytyjski proszek jest produktem ubocznym z produkcji wina, a winogrona są jedynym naturalnym źródłem znaczących ilości kwasu winowego. Jest to substancja naturalna.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Ciasto ananasowe (ananasowiec)
Następny przepis: Ciasto bajaderka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode