Ciasto anielskie
Czy kiedykolwiek próbowałeś ciasta tak lekkiego i puszystego, jakby było zrobione z chmur? Dziś prezentujemy przepis na niezwykle delikatne ciasto anielskie. Jego nazwa nie jest przypadkowa – smakuje bowiem niczym kąsek nieba. Składniki, z których jest przygotowane, są proste i prawdopodobnie już teraz czekają w twojej spiżarni. Najważniejszym z nich są białka jaj, które nadają ciastu tej niepowtarzalnej lekkości. Niemniej ważna jest precyzja – to ciasto anielskie nie toleruje półśrodków. Odkryj razem z nami magię tego niezwykłego wypieku.
admin
Składniki:
- 2 szklanki białek o temperaturze pokojowej
- 1 3/4 szklanki mąki pszennej typ 405 WAŻNE należy przesiać 5 razy
- 2 szklanki cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 1/2 łyżeczki cream of tartar
- łyżka esencji waniliowej
- opcjonalnie kwiaty bezowe do dekoracji
Ciasto anielskie – jak zrobić?
- Oddzielone od żółtek białka zostawiamy w otwartym naczyniu w temperaturze pokojowej na kilka godzin, albo zostawiamy na noc.
- Ciasto najlepiej jest piec w specjalnej formie do babki wiszącej (Angel Food). WAŻNE formy nie natłuszczamy. Można upiec w tortownicy.
- Białka umieszczam w dzieży robota planetarnego. Wsypuję sól i cream of tartar. Krótko miksuję końcówką rózga na wolnych obrotach, następnie zwiększam obroty i partiami dosypuję cukier, wlewam esencję waniliową. Miksuję do uzyskania sztywnej piany.
- Mąkę przesiewam partiami do sztywnych białek i dokładnie mieszam za pomocą łopatki silikonowej.
- Ciasto umieszczam w formie i piekę w nagrzanym piekarniku do 175°C około 45 minut. Ciasto sprawdzam patyczkiem, aż będzie suchy.
- Po upieczeniu odwracam babkę dnem do góry. Ostudzone ciasto odcinam wzdłuż ścianek formy ostrym nożem.
- Pokazuję wersję podstawową ale można z tego biszkoptu przyrządzić np. tort. Można upiec go z kawałkami czekolady czy bakaliami.
- Ciasto jest elastyczne ale nie gumowate i nie twarde.
- Ciasto rozerwałam palcami by pokazać jego strukturę.
Porady – dodatkowe informacje
Pięciokrotnie przesiewam mąkę, by ją doskonale napowietrzyć.
Cream of Tartar [Winny kamień (także kwaśny winian potasu albo tartarus)] to nazwa handlowa dla wodorowinianu potasu, który jest kwaśną solą, mającą wiele zastosowań w piekarnictwie. Ten brytyjski proszek jest produktem ubocznym z produkcji wina, a winogrona są jedynym naturalnym źródłem znaczących ilości kwasu winowego. Jest to substancja naturalna.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Ciasto ananasowe (ananasowiec)
Następny przepis: Ciasto bajaderka