Boczek wędzony na gorąco

Boczek wędzony na gorąco

Przygotowanie własnego wędlin w domu to nie lada gratka dla miłośników tradycyjnego smaku i aromatu. Oto przepis na boczek wędzony na gorąco, który sprawi, że Wasze kubki smakowe przeżyją prawdziwą ucztę. Wykorzystanie odpowiednich składników, kontroli temperatury w trakcie wędzenia, jak również prawidłowej techniki, wynikającej z doświadczenia polskich wędliniarzy, pozwoli stworzyć wspaniały wyrob, którym będziecie mogli pochwalić się przed rodziną i przyjaciółmi. Czas i temperatura wędzenia boczku oraz informacje na temat wędzenia boczku na szybko pomogą zrozumieć proces i odpowiednio go nastrajać.

Składniki:

 • 5 kg w miarę chudego boczku
 • sól
 • Na każdy litr zalewy peklującej:
 • 5 dag soli
 • 1 gram saletry
 • 10 cały ziaren czarnego pieprzu
 • 5 ziaren jałowca
 • 2 listki laurowe
 • 3 ziarna ziela angielskiego

Boczek wędzony na gorąco – jak zrobić?

 1. 1.
  Boczek dokładnie umyj, osusz, sprawdź, czy nie ma w nim kości, jeśli są, starannie je usuń. Mięso natrzyj grubą warstwą soli z wszystkich stron i wstaw do lodówki na kilkanaście godzin.
 2. 2.
  Wylej płyn, który się wytworzył, a mięso opłucz pod bieżącą wodą.
 3. 3.
  Przygotuj zalewę peklową: zagotuj wodę (około 2 litry na kawałek 1 i 1/2 kg) z przyprawami z wyjątkiem saletry. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu 10 minut. Odstaw do wystudzenia. Dodaj saletrę i wymieszaj.
 4. 4.
  Mięso umieść w naczyniu (szklanym lub kamionkowym nie może być metalowe), zalej zimną zalewą. Mięso musi być całkowicie zanurzone, możesz je w tym celu przycisnąć czymś ciężkim. Naczynie przykryj i wstaw do lodówki na dolną półkę.
 5. 5.
  Boczek pekluj przez 10 dni, co 2 dni go przewracając w zalewie.
 6. 6.
  Gotowy boczek, wyjmij z zalewy, opłucz pod bieżącą wodą i wstaw do zimnej wody na 3-4 godziny. Wyjmij, osusz papierowym ręcznikiem i powieś w przewiewnym miejscu do całkowitego obeschnięcia.
 7. 7.
  Rozpal ogień w palenisku, nagrzej wędzarnię do temp 50 – 60 st.C. Boczek wieszamy do rozgrzanej wędzarni na wysokości około 1,5 metra. Rozpocznij wędzenie gorącym dymem (temp. około 60 st. C) aż skóra będzie złotawa (około 1 do 1-1/2 godz.).

  Obniż temperaturę (do około 40 st. C) i wędź jeszcze około 5-6 godzin.

  W temperaturze około 30 st. C może jeszcze sobie wisieć kilka godzin nabierze wtedy więcej aromatu.

Boczek wędzony na gorąco – dodatkowe informacje

Do wędzenia stosuj wyłącznie drewno drzew liściastych, takie jak olcha, buk, dąb lub drzewa owocowe. Wszystkie przepisy dotyczące wędzenia boczku mają charakter orientacyjny i mogą być modyfikowane w zależności od zdobywanego doświadczenia.

Na początkowym etapie wędzenia zalecamy nie przykrywanie wędzarni (beczki) w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza i minimalizacji pocenia się boczku. Gdy boczek zostanie odpowiednio osuszony, można nakryć wędzarnię specjalnym materiałem, takim jak szmatka, aby zminimalizować ryzyko nagłego skoku temperatury.

Tagi


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: BOCZEK WĘDZONY
Następny przepis: Boczek wieprzowy ze skórą, wędzony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode