Bigos z wolnowaru
Bigos z wolnowaru to wyjątkowy przepis, który zapewni nam niepowtarzalne doznania kulinarne. To staropolskie danie, oparte na kapuście kiszonej i różnego rodzaju mięsach, zyskuje dzięki powolnemu gotowaniu intensywny, głęboki smak. Nic nie potrafi tak rozgrzać w zimowy wieczór jak gorący, aromatyczny bigos prosto z wolnowaru. Oba te elementy, wolnowar oraz bigos to symbole kuchni, gdzie wszystko dzieje się powoli, bez pośpiechu. W którym to składniki mają czas, żeby się ze sobą połączyć i wymienić smaki. Jeśli posiadasz wolnowar, ten przepis jest koniecznie do wypróbowania. Dopracowany i przetestowany, zawsze wychodzi smaczny i sycący. Wyrób swoją porcję gawędziarskiego bigosu!
admin
Składniki:
- 1,5 kg kiszonej kapusty – opcjonalnie ok. 1 kg białej kapusty
- 2 marchewki
- 2 opakowania suszonych grzybów – opakowanie 20 g
- 200 g suszonych śliwek
- 200 g koncentratu pomidorowego
- 500 g karkówki
- 500 g świeżych żeberek
- 500 g schabu bez kości
- 500 g swojskiej kiełbasy
- 250 g wędzonego boczku
- 1 duża cebula
- 4 listki laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- sól i pieprz – do smaku
Bigos z wolnowaru – jak zrobić?
-
Suszone grzyby dokładnie opłukać pod strumieniem bieżącej wody, następnie zalać wodą i odstawić na co najmniej 2 godz. Nie wylewaj wody po namoczeniu grzybów!!!
Kapustę kiszoną jeśli jest zbyt kwaśna opłukać i poszatkować, jeśli dodajesz kapustę białą, poszatkować drobno lub zetrzeć na mandolinie.
Jeśli w kapuście kiszonej jest mało marchewki, obrać i zetrzeć na grubych oczkach tarki marchewkę do kapusty.
Na dno wolnowaru wlać 1-1,5 szkl. wody z namoczonych grzybów. Wrzucić wymieszane kapusty, namoczone i pokrojone na mniejsze kawałki suszone grzyby i suszone śliwki.
Na patelni z odrobiną oleju podsmażyć obraną i pokrojoną w kosteczkę cebulę, kiełbasę swojską i boczek. Całość przełożyć do kapusty.
Mięsa pokroić na mniejsze kawałki i również podsmażyć na tej samej patelni co kiełbasę z boczkiem i cebulką, całość również przełożyć do kapusty. W środek wcisnęłam świeże żeberka.
Dodać przyprawy listki laurowe, ziele angielskie, można dać ziarenka jałowca, sól i pieprz prawdziwy mielony do smaku, raz przecier pomidorowy.
Całość dokładnie wymieszać i przykryć deklem.
Wolnowar ustawić na LOW 7-8 godz.
Bigos z wolnowaru – dodatkowe informacje
Bigos nastawiłam przed spaniem, rano obudził mnie zapach gotowego bigosu, pachniało niesamowicie, zdecydowanie bigos z wolnowaru to mój faworyt, przemieszałam tylko łyżką, był idealny, nawet nie musiałam go doprawiać. Oczywiście polecam również przygotować bigos wersji tradycyjnej, ale kto ma wolnowar, do wersji tradycyjnej już nie powróci, gwarantuje.
Z przypraw możesz też dodać kminek, ja akurat nie lubię, jałowca oraz lampkę lub dwie czerwonego wytrawnego wina. Wszystko wedle gustu i smaku.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Bigos z szybkowaru
Następny przepis: Bigos ze świeżej kapusty