Beszamel – Béchamel
Beszamel, czyli klasyczny sos biały, to nieodłączny składnik wielu dań i przepisów. Choć nazwa może brzmieć wyrafinowanie, jego przygotowanie jest proste i szybkie, a składniki – podstawowe i łatwo dostępne. Ten wyjątkowo uniwersalny sos jest bazą do lasagni, zapiekanki czy potraw z brokułami. To doskonały dodatek do różnych dań z makaronem, warzyw czy mięsa. Wypróbuj nasz przepis na beszamel i odkryj, jak łatwo jest dodać delikatnej kremowości i wykwintnego smaku do Twoich ulubionych potraw. Ciesz się aksamitną konsystencją bechamelu w każdej łyżce Twojego posiłku.
admin
Składniki:
- 600 ml mleka o zawartości tłuszczu 3,2%
- 50 g masła
- 50 g mąki pszennej
- świeżo starta gałka muszkatołowa
- pieprz biały
- sól
Bechamel – przepis
- W rondelku rozpuszczamy masło. Kiedy masło się całkowicie rozpuści, dodajemy mąkę i mieszamy do całkowitego połączenia się składników. Powstanie blada zasmażka. Zdejmujemy rondelek z ognia i cienkim strumieniem wlewamy zimne mleko. Przy pomocy rózgi kuchennej bardzo energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki. Rondelek stawiamy z powrotem na średnim ogniu i podgrzewamy stale mieszając do momentu, aż wyraźnie zgęstnieje, a mąka się ugotuje. Na sam koniec doprawiamy do smaku pieprzem, solą i gałką muszkatołową.
Beschamel – Béchamel – dodatkowe informacje
Sos beszamelowy powinien mieć ładny kremowy kolor, gęstą i gładką konsystencję bez grudek z mąki. Jeśli jednak zdarzy Wam się popełnić ten błąd sos należy przetrzeć przez sito.
Do zapiekanek czy innych dań przygotowywanych w piekarniku lepiej sprawdzi się beszamel o gęstszej konsystencji. W wersji sosu do polania ryb czy szparagów, odpowiedni będzie rzadszy beszamel. Gęstość możemy regulować mlekiem.
Beszamel można przechowywać w lodówce do 3-4 dni. Wtedy na wierzchu kładziemy łyżkę masła, która rozpłynie się po sosie. Zapobiegnie to powstawaniu kożucha.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Befsztyk tatarski, czyli tatar wołowy
Następny przepis: Kakaowe ciasto – BEZ JAJEK