Wodorosty wakame – odkryj ich smak i zastosowanie
Miłośnicy kuchni japońskiej z pewnością już mieli do czynienia z wakame. Glony wakame często służą jako dodatek do zup, sałatek lub jako zamiennik mięsnych dań. Wodorosty wakame to składnik, który nadaje potrawom morskiego smaku i jest źródłem smaku umami. Zebraliśmy ciekawostki dotyczące glonów wakame i ich zastosowania.
Dlaczego warto wykorzystywać wodorosty wakame w kuchni japońskiej?
Kuchnia japońska kojarzy się przede wszystkim z sushi, ramenem i pięknymi deserami. Jednym z obowiązkowych składników używanych w Japonii są wodorosty. Wakame nadają intensywnego słonego smaku, nazywanego umami. Umami to piąty podstawowy smak. Wodorosty wakame charakteryzują się intensywnym słonym smakiem, który przypomina mięso lub wywar rybny. Odpowiedzialny za ten głęboki smak jest zawarty w nich glutaminian sodu. Umami różni się od zwykłego słonego smaku tym, że jest tłusty i lekko słodkawy.
Przygotowanie wodorostów wakame
W Polsce dostępne są wodorosty wakame w wersji suszonej. Przed przygotowaniem potraw z nimi, należy je namoczyć. Czas namaczania glonów wakame zależy od ich grubości. W sklepach z azjatycką żywnością można znaleźć także wakame w formie zamrożonej, które są zbliżone do świeżej wersji.
Wartości odżywcze wodorostów wakame
Wakame stało się popularne dzięki zainteresowaniu dietą roślinną i makrobiotyczną. Weganie i wegetarianie cenią wakame za wysoką zawartość minerałów i mikroelementów. Wodorosty wakame są cennym składnikiem stosowanym w tradycyjnej, chińskiej medycynie. Spożywanie wakame poprawia procesy poznawcze i funkcje kojarzenia dzięki zawartości kwasów Omega-3 i wartości odżywczych. Dwie łyżki stołowe wakame to tylko 5 kalorii. Są one źródłem potasu, sodu, wapnia i żelaza. Zawarte w wodorostach witaminy A i C wzmacniają odporność i poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Dla osób chcących obniżyć poziom cholesterolu we krwi, wodorosty wakame są idealną propozycją. Nie zawierają one cholesterolu, a nawet przypisuje im się właściwości obniżania poziomu cholesterolu LDL.
Przykładowe przepisy z wykorzystaniem wodorostów wakame
Wakame możesz wykorzystać jako składnik prostego posiłku, jakim jest sałatka z wodorostów. Japońska sałatka wakame to przykład łatwego w przygotowaniu dania. Aby ją zrobić, potrzebujesz 50 g suszonych wodorostów wakame, po jednej łyżce stołowej miso, sosu sojowego, mirin, oleju sezamowego, octu ryżowego i soku z owocu yuzu. Dodatkowo można użyć jednej łyżki nasion białego sezamu i szczypty mielonego chilli. Po namoczeniu wodorostów, przygotowaniu dressingu i odsączeniu wodorostów, należy je umieścić w misce, polać sosem i posypać uprażonymi nasionami sezamu.
Można także wykorzystać wodorosty wakame do przygotowania zupy miso z krewetkami, wakame i tofu. Będziesz potrzebować 5 g suszonych glonów wakame, pół szklanki krewetek, 75 g japońskiego sake, 750 ml wody, dwóch łyżek pasty miso, 150 g tofu i dwóch łyżek posiekanego szczypiorku. Wodorosty należy namoczyć, a następnie umieścić na patelni razem z oczyśczonymi krewetkami, sakem i wodą. Dodać pastę miso i gotować przez kilka minut. Następnie wodorosty i pokrojone tofu należy umieścić w misce i zalać przygotowaną zupą miso z krewetkami.
Innym pomysłem jest przygotowanie zupy miso z pak choy i grzybami shimeji. Danie to można podać z makaronem soba i kiełkami słonecznika. Bazą tej zupy jest bulion dashi, gotowany z alg konbu i suszonej ryby bonito. Wodorosty wakame można kupić razem z gotowym bulionem dashi, co skróci czas przygotowania. Natomiast dla osób dbających o linię idealna może być orzeźwiająca sałatka quinoa z miętą, ogórkiem i wodorostami wakame.
Gdzie można kupić wodorosty wakame?
Wodorosty wakame są coraz bardziej popularne i dostępne w polskich sklepach spożywczych. Można je znaleźć na półkach ze zdrową żywnością i w sklepach oferujących produkty kuchni świata. Duży wybór wodorostów wakame jest także dostępny w sklepach azjatyckich. Można je również znaleźć w lokalach promujących kuchnię wegetariańską i wegańską. Jeśli nie ma takich sklepów w Twojej okolicy, zawsze można korzystać z oferty sklepów internetowych poświęconych kuchni orientalnej, zdrowej żywności i diecie roślinnej.