share

Sztuczki dotyczące jedzenia pałeczkami

by

Jak jeść pałeczkami? To pytanie zadajemy sobie, kiedy mamy ochotę spróbować sushi lub innych dań kuchni azjatyckiej. Przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek, dzięki którym już nigdy nie poczujesz wstydu przed znajomymi, że nie umiesz jeść pałeczkami. Triki, jak jeść pałeczkami, przydadzą się nie tylko przy hosomaki czy nigiri, ale też przy konsumpcji ramenu, padthai czy dań typu stir-fry.

Wszystkie chińskie i japońskie potrawy je się pałeczkami, zupy – krótką, porcelanową łyżką. Pałeczki są zwykle drewniane, często pokryte laką, luksusowe wykonane są z kości słoniowej.

Jak jeść pałeczkami? Okazuje się, że nie musi być to wyzwaniem, a jedzenie pałeczkami to umiejętność, którą zdecydowanie warto opanować. Nie jest ona trudna tak bardzo jak nam się wydaje. Z samej filozofii jedzenia, spożywanie posiłków pałeczkami ma inny, lepszy wymiar niż sztućcami. Po azjatycku je się wolniej, mniej chaotycznie i co za tym idzie – zdrowiej. Jeśli będziemy więc już wiedzieć, jak jeść pałeczkami, dostrzeżemy w praktyce wiele plusów takiej techniki spożywania posiłków.

Ćwiczenia, jak jeść pałeczkami, warto zacząć w domu, a nie w restauracji. Jeśli nie mamy pałeczek, możemy posłużyć się zwykłymi kuchennymi patyczkami do szaszłyków. Przed ćwiczeniami musimy uzbroić się w cierpliwość, nie wszystkim jedzenie pałeczkami dobrze wychodzi za pierwszym razem. Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Nie należy się zniechęcać, ponieważ satysfakcja z opanowania tej umiejętności jest ogromna. Z czasem warto zainwestować we własne pałeczki, wielorazowego użytku. Zdecydowanie zaoszczędzimy i przyczynimy się do niezaśmiecania naszej planety.

Jak jeść pałeczkami – instrukcja krok po kroku

Czas na praktykę i naukę, jak jeść pałeczkami! Sushi czy inne przysmaki kuchni azjatyckiej najczęściej wykładane są na półmiskach, z których możemy przekładać kawałki na swój talerz lub bezpośrednio je konsumować. Radzimy jednak to pierwsze – zapewnimy sobie wtedy swobodę jedzenia i ograniczymy ryzyko pobrudzenia stołu.

Jak jeść pałeczkami – krok 1

1. Chwytamy w dłoń jedną pałeczkę. Umieszczamy ją tak, by znajdowała się między kciukiem a palcem wskazującym z jednej strony. Z drugiej pałeczka powinna spoczywać na serdecznym palcu, przytrzymuje ją palec środkowy.

Jak jeść pałeczkami – krok 2

2. Drugą pałeczką umieszczamy równolegle do pierwszej, jednak trochę wyżej. Trzymamy ją kciukiem i palcem wskazującym.

Jak jeść pałeczkami – krok 3

3. Pierwsza pałeczka powinna być stabilna i nieruchoma, drugą poruszamy i chwytamy jedzenie.

Zachowanie przy jedzeniu

Sushi możemy jeść pałeczkami lub palcami. Dotykanie swojej porcji jedzenia z pewnością nikogo nie urazi. Jednak nasi goście z Japonii nie będą zachwyceni, jeśli będziemy oblizywać pałeczki, przybliżać nimi inne potrawy, chwycimy jedzenie ale go nie spożyjemy. Poza tym nie należy bawić się jedzeniem pałeczkami, wymachiwać nimi, robić nimi hałasu, zjadać z nich resztki ryżu, wskazywać nimi na kogoś lub coś. Ponadto, do gości nie powinniśmy przychodzić z własnymi pałeczkami. Po zjedzeniu posiłku odkładamy pałeczki na specjalną podstawkę.

Sushi wkładamy jedno na raz do ust

Jedzenie pałeczkami powinno być skromne i ciche. Pod względem etykiety można traktować je podobnie jak nasze sztućce. W naszej kulturze też nie można oblizywać noża czy stukać widelcem o talerz.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode