Żur żeniaty
Żur żeniaty to tradycyjne danie kuchni polskiej, szczególnie popularne w Wielkopolsce. Jego nazwa nawiązuje do wielkopolskiego zwyczaju podawania tego rosołu na drugi dzień po weselu. Przepis na żur żeniaty to doskonała propozycja na zimowe dni, kiedy to zdecydowanie chętniej sięgamy po ciepłe, sycące potrawy. Wyróżnia się intensywnym smakiem, który zawdzięcza m.in. dodatkowi kiełbasy, wędzonego boczku oraz grzybów. To idealny sposób na przygotowanie domowego obiadu, który zachwyci nie tylko domowników, ale również niespodziewanych gości.
Piotr Zieliński
Składniki:
- 2 litry wody
- 1/2 litra zakwasu na żur śląski
- 20 dkg boczku wędzonego
- 10 dkg słoniny wędzonej
- 3 sztuki kiełbasy śląskiej
- 4 duże ziemniaki
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 5-6 kulek ziela angielskiego
- łyżka majeranku
- sól, cukier i pieprz do smaku
- 60 dkg kości wędzonych
Żur żeniaty – jak zrobić?
- Do dużego garnka (5-6 l) wlewamy wodę, wstawiamy na ogień, wrzucamy połowę boczku wędzonego w całości, ze skórką, kości wędzone, liście laurowe i ziele angielskie. Wywar gotujemy około godziny. Obieramy ziemniaki, kroimy w kostkę niezbyt drobną i dajemy do gotującego się wywaru (ziemniaki możemy ugotować osobno i podsmażone podać do żuru).
- Na patelni wytapiamy słoninę pokrojoną w drobną kostkę. Dodajemy do niej resztę boczku również pokrojonego i kiełbasę śląską w półplasterkach. Na koniec wrzucamy na patelnię poszatkowaną cebulę. Wszystko dobrze podsmażamy na złocisty kolor. Z wywaru wyjmujemy boczek i kości wędzone, ziemniaki są już miękkie, wrzucamy całe dobro z patelni. Miażdżymy czosnek, dorzucamy do żuru. Dodajemy na koniec majeranek i zakwas. Pozostało przyprawić zupę solą, pieprzem i cukrem. Żur żeniaty gotowy!
Żur żeniaty – dodatkowe informacje
W tradycji śląskiej do żuru żeniatego nie dodajemy jajek, ale w święta możemy zrobić wyjątek i do każdego talerza dołożyć po jajeczku. Żur to kwaśna zupa, dlatego powinno się złamać jej kwaśny smak odrobiną cukru. Podstawą dobrego żuru jest oczywiście wysokiej jakości zakwas, dlatego kupujmy zakwas z mąki razowej żytniej typ 2000, im grubszy przemiał, tym kwaśniejszy żur.