Zupa Zagraj
Pochodząca z kultury żydowskiej, Zupa Zagraj jest prawdziwym uosobieniem połączenia smaków i aromatów. Ta tradycyjna zupa, niezwykle pożywna i nagrzewająca, zawdzięcza swoją nazwę staropolskiemu wyrażeniu „zagraj”, co oznacza „podgrzej”. Przepis na Zupę Zagraj jest przykładem doskonałego sposobu na wykorzystanie pozostałości po gotowaniu rosołu, nie marnując żadnej części jarzyn i mięs. Ta esencjonalna zupa o głębokim, intensywnym smaku jest pełna bogatych, mięsnych smaków, które zadowolą zarówno miłośników tradycyjnej polskiej kuchni, jak i poszukiwaczy oryginalnych smaków. Każdy zupa zagraj przepis ma w sobie coś unikalnego, a ostateczny efekt zależy od własnej inwencji i kulinarnych preferencji.
admin
Składniki:
- 5-6 dużych ziemniaków
- listek laurowy
- 4 ziela angielskie
- łyżka Podravki
- ciut słoninki
- pętko kiełbasy
- pół cebuli
- boczek/wędzonka wg uznania
- kapusta kiszona wg uznania
Zupa zagraj – jak zrobić?
- Do dużego garnka wlej wody do połowy wysokości. Wrzuć listek laurowy i ziele angielskie.
- Do wrzącego wywaru wrzuć obrane, umyte i pokrojone na plasterki ziemniaki. Gotuj na średnim ogniu.
- Na patelni podsmaż na brązowo pokrojoną w kostkę/paski słoninkę. Dorzuć tak samo pokrojony boczek/wędzonkę a gdy się zrumieni dorzuć jeszcze pokrojoną w ćwierćplasterki kiełbaskę. Gdy wszystko podsmażysz do brązowego koloru na ostatnie 3 minuty dorzuć drobno pokrojoną cebulę.
- Na patelnię wlej chochlę wywaru a następnie całą zawartość patelni przelej z powrotem do garnka. Pogotuj jeszcze ok.10 min.
- Podawaj na ciepło z odrobiną kapusty kiszonej na środku. Smacznego!
Zupa Zagraj – dodatkowe informacje
Kluczem do sukcesu jest dobrej jakości kiełbasa!