zupa POMIDOROWA z makaronem
Zupa pomidorowa z makaronem ożywi i rozgrzeje każde żołądki, a proces jej przyrządzania przyniesie prawdziwą satysfakcję. Ten smakosz klasycznej kuchni to prawdziwy domowy komfort – delikatnie pikantne, lekko słodkie, kremowe, ale jednocześnie lekkie. Pomidory są podstawą tej zupy, a makaron dodaje jej tekstury i syci. Ta zupa to prawdziwe połączenie smaków, idealne na lunch czy kolację. Co ciekawe, gotując makaron bezpośrednio w zupie, zachowujemy wszystkie wartości odżywcze, które normalnie tracimy, odcedzając wodę makaronową. Jest to prosty, szybki sposób na przygotowanie wyjątkowego posiłku, który zadowoli nie tylko podniebienie, ale także przyspieszy urządzenie trawienne.
Piotr Zieliński
Składniki:
- 1 duża marchewka
- 1 duża pietruszka
- 1/2 selera
- 1 por
- sól/ pieprz
- 2 liście laurowe
- 500ml passaty pomidorowej
- 1,5l – 1,6l wody
- 150g makaronu (kształt dowolny)
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka bazylii
- do podania:
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 1/2 pęczka natki pietruszki
Zupa pomidorowa z makaronem – jak zrobić?
- Warzywa myjemy, obieramy. Marchewkę kroimy w drobną kostkę, resztę warzyw wrzucamy w całości do garnka. Dolewamy wodę, dodajemy sól, pieprz, liście laurowe i gotujemy pod przykryciem ok 20 minut na małym ogniu. Gdy nasz wywar z warzyw jest gotowy, (wyjmujemy seler, por i pietruszkę) dolewamy passatę pomidorową i doprowadzamy naszą zupę do wrzenia i gotujemy kilka minut. JEŚLI JEMY ZUPĘ OD RAZU dorzucamy do zupy makaron i na małym ogniu gotujemy całość jeszcze ok. 12 minut. JEŚLI ZUPĘ CHCEMY PRZECHOWAĆ – MAKARON GOTUJEMY OSOBNO. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem, suszoną bazylią i miodem. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. Podajemy z łyżką jogurtu naturalnego i pokrojoną natką pietruszki.
Porady – dodatkowe informacje
Zupę pomidorową z makaronem możemy ugotować na dwa sposoby:
1. Gotujemy osobno zupę, osobno makaron
2. Gotujemy wszystko razem
Sposób nr 1 wykorzystujemy wtedy, gdy zupę chcemy ugotować np na 2 dni bądź gdy chcemy ją przechować dłużej np: zapasteryzowaną w słoikach/ zamrożoną. Mamy wtedy pewność, że makaron w zupie będzie jędrny i smaczny. Sposób nr 2 wykorzystujemy wtedy, gdy zupę gotujemy na obiad od razu do zjedzenia – wtedy makaron wrzucamy bezpośrednio do gotującej się zupy.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Zupa ze świeżych pomidorów
Następny przepis: Zupa pomidorowa z mascarpone