ZASMAŻKA – III stopnie – rodzaje
Fani kuchni polskiej z pewnością doskonale znają sekret smaku tradycyjnej zupy – zasmażkę. Podstawą zasmażki jest mąka, która często łączy się z tłuszczem, a całość przysmażana jest na patelni. Ta niepozorna mieszanka potrafi dodać każdej potrawie wyjątkowego, intensywnego smaku. Prezentowany przepis, „Zasmażka – III stopnie – rodzaje”, wprowadzi Cię w tajniki przygotowania tego kluczowego składnika. Dowiesz się, jak zrobić zasmażkę w trzech różnych stopniach: od jaśniutkiej przez złocistą aż po ciemną. Każda z nich ma inny smak i jest wykorzystywana do różnych potraw w naszej kuchni.
admin
Składniki:
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 3 łyżki mąki
Zasmażka – iii stopnie – rodzaje – jak zrobić?
- Na patelni podgrzewamy tłuszcz i dodajemy mąkę, rozgniatamy ją i mieszamy, żeby bez grudek połączyła się w jednolitą masę z tłuszczem. Smażymy do wybranego przez nas stopnia na średnim ogniu.
- Zasmażkę pierwszego stopnia, czyli białą, smażymy krótko, tylko do zniknięcia smaku surowej mąki. Do jasnych sosów i potraw warzywnych np. marchewka z groszkiem.
- Zasmażkę drugiego stopnia czyli jasnozłotą, smażymy nieco dłużej, do złocistego koloru i używamy do zup i niektórych sosów.
- Zasmażkę trzeciego stopnia czyli brązową, ciemnozłotą, smażymy najdłużej, ale uważamy, żeby jej nie spalić na zbyt brązowy kolor, wtedy da się wyczuć smak spalenizny, należy też pamiętać, że gorąca, zdjęta z ognia zasmażka będzie brązowieć jeszcze przez chwilę. Zagęszczamy nią sosy ciemne.
ZASMAŻKA – III stopnie – rodzaje – Dodatkowe informacje
Zasmażka jest nieodłącznym elementem wielu dań. Aby przygotować zasmażkę ciemną, zawsze należy zachować proporcje – 3 łyżki tłuszczu na 3 łyżki mąki, czyli stosunek 1:1. Jeśli szukasz przepisu na zasmażkę, która nada potrawie wyjątkowego smaku, zasmażka z mąki jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki tym poradom na pewno stworzysz idealną zasmażkę!
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Zawijaniec drożdżowy z nutella
Następny przepis: Zawijańce schabowe