Zapiekanka a’la ratatouille
Zapiekanka a’la ratatouille to zmieniająca zasady gry wersja popularnej potrawy z południowej Francji. Tradycyjnie ratatouille to pikantne danie z duszonymi warzywami, ale w tym przypadku warzywa są zapiekane do złota, co nadaje im głębszego smaku. Ten rodzaj zapiekanki składa się z warstw pokrojonych warzyw – pomidorów, papryki, bakłażana i cukinii, które nadziewane są sosem na bazie pomidorów i aromatycznymi ziołami, po czym zapiekane do uzyskania chrupiącej, złoconej warstwy na wierzchu. Ta zapiekanka ratatouij jest idealna na comfort food na ciepłe, letnie wieczory lub jako przystawka na większą, rodzeńczą ucztę. Jest niezwykle smaczna i zapewnia pełen urok śródziemnomorskiej kuchni.
Piotr Zieliński
Składniki:
- 2 duże cukinie
- po 1 czerwonej, żółtej i zielonej papryce
- 4-5 pomidorów
- mała cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2-3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
- sól, pieprz, słodka papryka
- oregano, zioła prowansalskie, bazylia
- 10 dag startego, żółtego sera
- kilka listków oregano
- odrobina masła do formy
Zapiekanka a’la ratatouille – jak zrobić?
-
1.
Wszystkie warzywa myjemy, osuszamy. Pomidory obieramy ze skórki. Z cukinii odcinamy twarde końce, z papryki usuwamy ogonki i nasiona. Cebulę obieramy. Cukinię kroimy w cienkie plasterki, a paprykę i pomidory w kostkę. Cebulę i czosnek drobno siekamy. -
2.
Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju, rumienimy na nim plasterki cukinii, przyprawiamy ziołami i słodką papryką. W garnku rozgrzewamy resztę oleju, szklimy cebulę, następnie dodajemy paprykę i czosnek, po około 5 minutach dodajemy pomidory, przyprawiamy solą, pieprzem, papryką i ziołami. -
3.
Formę żaroodporną smarujemy masłem, układamy warstwami: 1/3 plastrów cukinii, 1/3 smażonej papryki z pomidorami aż do wyczerpania składników. Wierzch posypujemy startym żółtym serem. Zapiekamy ok. 8-10 minut w 180 st.C. Dekorujemy listkami świeżego oregano. Podajemy z ryżem, makaronem lub ciemnym pieczywem.
Porady – Dodatkowe informacje
Smak tej zapiekanki możemy nieco odmienić, zamieniając 1 cukinię na bakłażana. Należy jednak pamiętać o tym, że przed smażeniem plastry bakłażana trzeba obficie posolić, pozostawić by puściły sok, a następnie osączyć i osuszyć je papierowym ręcznikiem.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: zapiekanka z mozzarellą i pomidorami
Następny przepis: Zapiekanka a'la bolognese