Zakwas z czerwonych buraków

Zakwas z czerwonych buraków

Zakwas z czerwonych buraków to zdrowy napój, pełen naturalnych probiotyków i wspaniały dodatek do diety każdego miłośnika zdrowego stylu życia. Przygotowanie go według starej, tradycyjnej receptury pozwoli Ci cieszyć się smakiem lata przez cały rok, niezależnie od pory roku. Zakwas, na bazie buraków czerwonych, ma konkretne ukryte korzyści dla zdrowia, od poprawy naszej flory bakteryjnej po wspomaganie naszego układu immunologicznego. Stworzenie tego buraczanego napoju w domu jest nie tylko zdrowe, ale także ekonomiczne. Czerwone buraki to idealny składnik do zakwasu ze względu na ich naturalną słodycz i bogate właściwości antyoksydacyjne.

Składniki:

  • 1,5 kg czerwonych buraków, najlepiej w kształcie podłużnym
  • 0,5 główki czosnku
  • 2-3 liście laurowe
  • 1 płaska łyżeczka ziela angielskiego
  • 1 płaska łyżeczka pieprzu ziarnistego
  • 1,5 płaskiej łyżki soli
  • 1,5 litra wody

Zakwas z czerwonych buraków – jak zrobić?

Sposób przygotowania:

  1. Ząbki czosnku obieramy i kroimy wzdłuż na 3-4 części. Buraki obieramy, płuczemy i kroimy wzdłuż na połowy (mniejsze) lub ćwiartki (większe), a następnie w plasterki o grubości 0,5-1 cm. Układamy je w słoju o pojemności ponad 3 l, przekładając ziarnami ziela angielskiego i pieprzu, liśćmi laurowymi, połamanymi na mniejsze kawałki, i pokrojonym czosnkiem.
  2. Wodę zagotowujemy z solą i studzimy. Solanką zalewamy buraki z przyprawami. Na burakach układamy mały talerzyk (powinien być przykryty solanką), słój przykrywamy ściereczką lub papierowym ręcznikiem i ustawiamy w ciepłym miejscu. Codziennie zaglądamy pod ściereczkę (ręcznik) i usuwamy łyżką powstałą pianę. Po 8-10 dniach zakwas powinien być gotowy. Zlewamy go wówczas do czystych butelek lub słoików i przechowujemy w lodówce. Wykorzystujemy do przygotowania barszczu czerwonego lub do picia.

xxxx – dodatkowe informacje

Barszcz przygotowujemy na wywarze warzywnym (wigilijny) lub warzywno-mięsnym (na inne okazje) z dodatkiem sporej ilości buraków (startych na tarce lub drobno pokrojonych). Po ugotowaniu barszczu dodajemy zakwas i doprawiamy do smaku.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Zakwas żytni krok po kroku
Następny przepis: Zakwas na Żur Śląski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode