WŁOSKIE CIASTO WIELKANOCNE – GOŁĘBICA (COLOMBA)
Podczas świąt wielkanocnych, każda kultura ma swoje unikalne przysmaki i tradycje. Włochy zdecydowanie nie są wyjątkiem, a jednym z ich najbardziej popularnych deserów, którym delektują się podczas świąt Wielkanocnych, jest Colomba – tradycyjne ciasto w kształcie gołębicy. Jest to ciasto drożdżowe uformowane w kształt gołębia jako symbol pokoju. Przepis na gołębicę znaną również jako włoskie ciasto wielkanocne jest idealny dla tych, którzy chcą wprowadzić odrobinę włoskiej tradycji do swojego świątecznego menu. Pachnące, puszyste ciasto udekorowane cukrową polewą i migdałami to prawdziwa uczta dla podniebienia.
admin
Składniki:
- Ilość ciasta na formę o pojemności 750 g
- na rozczyn:
- 10 g drożdży
- 30 g letniej wody
- 50 g mąki
- 1 łyżeczka cukru
- na 1-sze ciasto:
- 200 g mąki
- 1 średnie jajko
- 50 g masła
- 55 g mleka
- 100 g drobnego cukru
- 2 g soli
- skórka z 1 pomarańczy
- skórka z 1 cytryny
- laska vanilii
- na 2-gie ciasto:
- 50 g mąki
- 1 średnie jajko
- 75 g masła
- 40 g kandyzowanej skórki pomarańczowej (opcjonalnie można zastąpić rodzynkami)
- 40 g rodzynek
- sok z 1 pomarańczy
- 12 g rumu
- na bezę migdałową:
- 2 białka
- 80 g zmiksowanych na mąkę migdałów
- 80 g cukru pudru
- dodatkowo:
- 50 g migdałów w calości ze skórką
- cukier granulowany (opcjonalnie)
Włoskie ciasto wielkanocne – gołębica (colomba) – jak zrobić?
- Wykonać rozczyn. W wodzie rozmieszać drożdże z łyżeczką cukru, dodać mąkę i wyrabiając uformować kulkę. Włożyć do miski, przykryć przeźroczystą folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ok. 1 godz., musi podwoić objętość).
- Pierwsze ciasto.
Do dużej miski przesiać mąkę, dodać wyrośnięty rozczyn, cukier, sól, jajko, ziarenka z vanilii, startą skórkę z cytryny i pomarańczy (bez białej części- jest gorzka!). Wymieszać. Teraz wyrabiając ręką lub mikserem planetarnym (hakiem) dodawać stopniowo letnie mleko. Następnie dodawać po kawałeczku masło i wyrabiać przez kolejne 5 – 10 minut do momentu uzyskania miękkiej, gładkiej konsystencji. Ciasto włożyć do czystej miski wysmarowanej olejem, przykryć folią spożywczą i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (przez ok. 1,5 godz.) - W międzyczasie namoczyć kandyzowaną skórkę pomarańczy i rodzynki w soku pomarańczowym.
- Drugie ciasto.
Do wyrośnietego ciasta dodać przesianą mąkę, jajko i rum. Wyrabiać ręką lub hakiem. Gdy składniki się połączą dodawać po kawałeczku masło i wyrabiać przez kolejne 5 – 10 minut do momentu uzyskania miękkiej, gładkiej konsystencji. - Teraz macie 2 możliwości postępowania.
I. Jeśli dysponujecie czasem przełożyć ciasto do czystej miski wysmarowanej olejem, przykryć folią i włożyć do lodówki na ok. 12 godz. Po tym czasie wyciągnąć ciasto z lodówki, ogrzać do temperatury pokojowej i dodać kandyzowaną skórkę pomarańczową i rodzynki, a następnie dokładnie połączyć z ciastem.
II. Jeśli nie dysponujecie czasem, należy dodać od razu odciśnietą kandyzowaną skórkę pomarańczową i rodzynki, a następnie dokładnie połączyć z ciastem. - Uformować ciasto i wyłożyć do foremki (u mnie papierowa woskowana, jeśli użyjecie innej formy należy wyścilić ją papierem do pieczenia). Pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.
- Przygotować bezę migdałową.
Ubić białka, dodawać stopniowo cukier puder i mąkę migdałową. Beza powinna mieć dość gęstą konsystencję, taką, żeby w trakcie smarowania nie spływała zbytnio z ciasta. - Wyrośnięte ciasto posmarować bezą. Poukładać migdały i posypać granulowanym cukrem.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 170°C przez ok 50 min., następnie przykryć wierzch folią aluminiową i piec przez kolejne 10 min.. Najlepiej smakuje jeszcze ciepła z ulubionymi powidłami!
Buon Appetito!
WŁOSKIE CIASTO WIELKANOCNE – GOŁĘBICA (COLOMBA) – Dodatkowe informacje
Miejscem o idealnej temperaturze do wyrastania drożdzowego ciasta jest wyłączony piekarnik z zapalonym światłem.
Jeśli nie macie możliwości zakupu formy w kształcie gołębicy, ciasto można przygotować w okrągłej lub podłużnej babkowej foremce.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Włoskie grzanki (bruschetta
Następny przepis: Włoskie friko za friko