Wino z ciemnych winogron

Wino z ciemnych winogron

Zapraszamy do odkrycia naszego unikalnego przepisu na wino domowe z ciemnych winogron. To propozycja dla tych, którzy cenią sobie ręcznie wykonane specjały o indywidualnym charakterze. Nasz przepis na półwytrawne wino z winogron czerwonych zapewni Wam nie tylko wyjątkowy smak, ale i niesamowitą satysfakcję z procesu tworzenia własnej butelki trunku. Ta receptura pozwoli odtworzyć piękną paletę smaków, charakterystyczną dla słodkich win z winogron. Odkryjcie, jak robimy wino z winogron i jak łatwo jest zrobić własne, półsłodkie wino o wyrazistych aromatach i wyjątkowym bukiecie.

Składniki:

 • do przygotowania 15 litrów:
  – 6 kg winogron (bez gałązek)
  – 2,5 kg cukru
  – 5 l wody
  – 1 opakowanie drożdży winiarskich
  – 1 opakowanie pożywki do drożdży

Wino z ciemnych winogron – jak zrobić?

 1. Owoce obieramy z gałązek, przebieramy, płuczemy, osączamy. Rozgniatamy je (np. tłuczkiem do ziemniaków) i przekładamy do czystej, wyparzonej butli o pojemności 15 l. Cukier rozpuszczamy w przegotowanej wodzie, studzimy i dodajemy do winogron. Drożdże i pożywkę przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu i dodajemy do zawartości butli. Lekko mieszamy i zamykamy butlę czystym korkiem z rurką fermentacyjną. Do rurki wlewamy niewielką ilość przegotowanej i ostudzonej wody. Butlę odstawiamy na ok. 6 tygodni w ciepłe miejsce do fermentacji.
 2. Po zakończeniu burzliwej fermentacji (ok. 6 tygodni) wino ściągamy znad owoców do butli 10-litrowej za pomocą rurki. Butlę zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną do spokojnej fermentacji na ok. 4 tygodnie (może być dłużej). Po ustaniu fermentacji przelewamy wino do butelek i odstawiamy w chłodne miejsce na ok. 3 miesiące.

Porady – dodatkowe informacje

Najwygodniej zastosować drożdże, które nie wymagają wstępnego namnażania. Wprawdzie na winogronach znajdują się naturalne drożdże, które powinny zapewnić naturalną fermentację, ale ja jakoś nie mam do nich zaufania i dodaję drożdże winiarskie.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Wino z truskawek
Następny przepis: Wino domowej roboty z wiśni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode