Wiejski smalec z boczkiem i cebulką - pyszne smarowidło do chleba

Wiejski smalec z boczkiem i cebulką – pyszne smarowidło do chleba

Zapraszamy do odkrycia smaku tradycyjnego wiejskiego smalcu z boczkiem i cebulką. Ten przysmak, rozsmakowany na chrupiącym chlebie, to kwintesencja polskiej kuchni, idealne smarowidło na co dzień, a także na specjalne okazje. Smalec na wiejski stół to nieodłączny element szarpanej zabawy, ale także większych imprez, takich jak wesela. Ta aromatyczna i pyszna przekąska, przygotowana w oparciu o staropolską recepturę, zaskoczy Was świetnym, intensywnym smakiem. Boczek i cebulka nadają mu charakterystycznego aromatu i pysznego smaku. Przekonajcie się sami, jak proste składniki mogą przekształcić się w kulinarną magię!

Składniki:

  • 1kg słoniny, pokrojona w kostkę
  • 600g wędzonego boczku, pokrojonego w kostkę
  • 2 duże cebule, pokrojone w kostkę
  • 1 jabłko, obrane, pokrojone w kostkę
  • 2 łyżki przesianego majeranku
  • pieprz do smaku (ewentualnie)

Wiejski smalec z boczkiem i cebulką – pyszne smarowidło do chleba – jak zrobić?

  1. Krok 1.
    Pokrojoną w kostkę słoninę wrzucamy do garnka z grubym dnem, wytapiamy powoli na niewielkim ogniu.

    W miarę wytapiania się tłuszczu ze słoniny, odlewamy go do szklanego słoja.

  2. Krok 2.
    Gdy skwarki się zrumienią wyjmujemy je łyżką cedzakową i odkładamy do słoja z wytopionym tłuszczem.
  3. Krok 3.
    Do garnka wrzucamy pokrojony boczek – powoli wytapiamy tłuszcz. Zarumienione skwarki oraz tłuszcz z boczku przekładamy do słoja ze słoniną.
  4. Krok 4.
    W tym samym garnku szklimy posiekaną cebulę, dodajemy pokrojone jabłko i smażymy, aż się zarumienią. Gotowe przekładamy do słoja, wsypujemy majeranek i inne ulubione przyprawy, mieszamy odstawiamy do wystudzenia, schładzamy w lodówce.
    Smalczyk przechowujemy w chłodnymi ciemnym miejscu.

Słowa kluczowe: smalec na wiejski stół, smalec na wesele

Porady – dodatkowe informacje

Przepis na smalec domowy. Domowy smalczyk możemy przygotować na wiele sposobów. Tradycyjnie, czyli z samej słoninki lub z różnymi dodatkami. Smak naszego smarowidła będzie jeszcze lepszy jeżeli dodamy do niego wędzony boczek, cebulkę lub jabłka. Wyjątkowy smak uzyskamy dzięki tłustej, podwędzanej kiełbasie, którą wcześniej należy zmielić lub pokroić w niewielką kostkę (bez osłonki). Smalczyk najczęściej przyprawiamy suszonymi ziołami np. majerankiem, pieprzem ziołowym lub czarnym, a nawet ziołami prowansalskimi.

Jak zrobić smalec na wiejski stół? Nadeszły czasy, gdzie niemalże na każdym weselu spotykamy się ze stołem wiejskim. Jest on jedną z ciekawszych atrakcji kulinarnych, cieszącą się dużym zainteresowaniem gości. Uginający się pod ciężarem wyłożonych kiełbas, baleronów, boczków, szynek cieszy się popularnością wśród wszystkich smakoszy tradycyjnego, swojskiego polskiego jadła. Na wiejskim stole obowiązkowo powinien pojawić się także domowy chleb ze smalcem. Okazuję się, że wiejski stół świetnie wpasuje się również w klimat domowego przyjęcia, które może przybrać formę np. góralskiej biesiady. Sprawimy w ten sposób jedną z smaczniejszych niespodzianek naszym gościom. Stojąc przy takim stole i próbując smaczności możemy przenieść się na chwilę do czasów naszych babek i prababek.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Wiejskie jedzonko
Następny przepis: Wiejski kociołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode