Tort piętrowy – Po Schodkach Do Ogrodu
Składniki:
- Biszkopt 1:
- 4 jajka
- 4 łyżki mąki
- 4 łyżki cukru
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- tortownica duża (średnica 24 cm)
- Biszkopt 2:
- 3 jajka
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki mąki
- niepełna płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- tortownica mała (średnica 8 cm)
- Masa śmietanowa:
- 2 litry gęstej śmietany
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 5 łyżek żelatyny
- 1 galaretka zielona
- 1 galaretka czerwona
- 1 galaretka żółta
- 1 galaretka pomarańczowa
- Dekoracja:
- 1 margaryna
- 2 budynie waniliowe
- 1 cukier waniliowy
- 8 łyżek cukru
- 4 szkl. mleka
- tabliczka czekolady
- puszka brzoskwiń
- 2-3 kiwi
- 2 jabłka
- winogrona ciemne
- worek cukierniczy
- ewentualnie 1 galaretka cytrynowa
Tort piętrowy – jak pokroić?
Sposób przygotowania:
-
1.
Upiec dwa biszkopty w małej i dużej tortownicy.
-
2.
Galaretkę zieloną rozpuścić w ilości wody takiej , jak podano na opakowaniu. Tak samo postąpić z galaretką żółtą i czerwoną. Każdą galaretkę osobno przelać do płaskich naczyń i odstawić do lodówki do całkowitego zastygnięcia . Pomarańczową galaretkę i pięć łyżek żelatyny rozpuścić w jednej szklance wody. Odstawić do momentu kiedy zacznie tężeć .
-
3.
Śmietanę delikatnie zmiksować na małych obrotach z cukrem pudrem. Można dodać go więcej niż podałam. Do masy śmietanowej dodać tężejącą galaretkę w raz z rozpuszczoną żelatyną . Miksować krótko na małych obrotach . Galaretkę zieloną , żółtą i czerwoną po całkowitym ich zastygnięciu pokroić w kostkę. Pozostawić kilka kostek z każdego rodzaju do ozdobienia tortu, pozostałe wsypać do masy śmietanowej i wymieszać delikatnie łyżką. Do tortownicy dużej wlać część masy śmietanowej z galaretkami, tą samą czynność powtórzyć z tortownicą małą. Obie odstawić do zastygnięcia w lodówce na okł. 30-60 min.
-
4.
W tym czasie zagotować budyń (4szkl. mleka 8 łyżek cukru, cukier waniliowy i dwa opakowania budyniu waniliowego) i pozostawić do ostygnięcia. Margarynę ucierać mikserem 10 do 15 min . Dodawać po łyżce ostudzonego budyniu, ciągle miksując. Niewielką część masy odłożyć do dekoracji a pozostała część posłuży do posmarowania tortu.Masę budyniową odstawić do lodówki.
-
5.
Obie tortownice wyciągnąć z lodówki. Zawartość dużej tortownicy wyciągnąć na paterę na której tort będzie podawany gościom. Następnie zawartość małej tortownicy umieścić na górze masy z tortownicy dużej ( w kolejności od spodu: biszkopt z tortownicy dużej+masa z tortownicy dużej+biszkopt z tortownicy małej+masa z tortownicy małej). Tak przygotowane piętra tortu posmarować w całości masą budyniową, dokładnie wygładzić . Najniższe piętro tortu obsypać pokrojoną drobno czekoladą.
-
6.
Aby przygotować dekorację należy brzoskwinie pokroić w pół plastry grubości od 0.5 do 1cm . Kiwi pokroić w cienkie plasterki, winogrona naciąć na krzyż. Z jabłka wykroić dwie ćwiartki nie nacinając gniazda z nasionami. W odstępie pół cm od brzegów ćwiartek naciąć ponownie ćwirtkę jabłka i wyciągnąć naciętą cześć, tą samą czynność powtórzyć tak aby z jednej ćwiartki powstały 3 części każda mniejsza od siebie , tą samą czynność powtórzyć z drugą ćwiartką.
-
7.
Na górze tortu umieścić plasterek brzoskwini zwinięty w roladkę (ślimaczka). Następnie dokładać do okoła po kolejnym , nie zwiniętym plasterku. Tak by utworzył się kształt kwiatka. Z plasterków kiwi robimy listki i układamy je obok kwiatka z brzoskwini. Ćwiartki jabłka rozsuwamy delikatnie palcami tak by utworzyły ozdobny listek, układamy również koło kwiatka. Nacięte winogrona od 2 do 4 szt. rozchylamy i w miejscu nacięcia i dekorujemy nimi wierzch tortu. Kolejne brzoskwiniowe kwiaty wykonujemy tak samo i układamy stopniowo schodząc w dół. Dokładamy liści z kiwi i kwiaty z winogron. Najniższe piętro dekorujemy dookoła kostkami galaretek i bezikami wykonanymi z masy budyniowej przy użyciu worka cukierniczego.
Porady – Dodatkowe informacje
– Masa śmietanowa powinna być w takiej samej temperaturze jak galaretka z rozpuszczoną żelatyną, aby uniknąć grudek.
– W miejscach, gdzie umieszczone będą kwiaty z brzoskwiń, można dodać więcej masy budyniowej, aby brzoskwiniowe plasterki były lepiej osadzone.
– Miejsca, w których znajdują się owocowe ozdoby, można polać galaretką cytrynową rozpuszczoną w jednej szklance wody.
– Przy tworzeniu ozdób można posłużyć się zamieszczonymi zdjęciem.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Tort z kremem piernikowym, suszonymi śliwkami z nutką grzańca i pomarańczy
Następny przepis: tort PINACOLADA