soczewiaki (tradycyjny przepis)

soczewiaki (tradycyjny przepis)

Soczewiaki sejneńskie to tradycyjne danie, które można zaobserwować głównie na kuchennych stołach w regionie Sejneńskim. Te specyficzne pączki z soczewicą są doskonałym przykładem pomysłowości polskiej kuchni. Soczewiaki swoją nazwę zawdzięczają głównemu składnikowi jakim jest soczewica, która jest nie tylko zdrowa, ale także niesamowicie smaczna. Soczewiaki idealnie sprawdzają się jako przystawka, podwieczorek czy lekka kolacja. Swoją popularność zawdzięczają swojemu unikalnemu smakowi i łatwości przygotowania. Tradycyjny przepis na soczewiaki sejneńskie jest naprawdę prosty i składa się z łatwo dostępnych składników, dzięki czemu każdy miłośnik kuchni polskiej może podjąć się ich wykonania.

Składniki:

  • 1 kilogram mączystych ziemniaków
  • 1 jajko
  • 1 duża cebula
  • pół szklanki soczewicy (najlepiej zielonej)
  • gruby plaster boczku (najlepiej wędzonego)
  • ze 3-4 łyżki mąki pszennej
  • sporo soli i pieprzu
  • olej

Soczewiaki sejneńskie – tradycyjny przepis

  1. Soczewicę namoczyć na noc.
  2. Ziemniaki ugotować w mundurkach. Soczewicę odgotować. Wszystko ostudzić.
  3. Ziemniaki obrać. Zmielić w maszynie do mielenia mięsa, albo trzykrotnie ubić tłuczkiem do ziemniaków. Muszą przybrać lekko ciągnącą się konsystencję, jak puree. Do ziemniaków dodać jajko i stopniowo mąkę. Ciasto powinno być elastyczne i zbyt mocno nie przywierać do rąk.
  4. Cebulę i boczek pokroić w drobną kostkę. Podsmażyć na oleju. Doprawić solą i pieprzem. Nie żałować zwłaszcza pieprzu, bo soczewica jest dosyć mdła w smaku.
  5. W zależności od rodzaju wykorzystanej soczewicy – można ją zmielić albo zostawić w pierwotnym stanie. Dodać ją na patelnię i delikatnie podsmażyć.
  6. Z masy ziemniaczanej formować małe placki, na środek dodawać po łyżce farszu i zakleić brzegi. Nadać prostokątny kształt. Piec w 180/190 stopniach przez ok. 40 minut [można też je usmażyć w głębokim tłuszczu].

Porady – dodatkowe informacje: soczewiaki (tradycyjny przepis)

Do przyrządzenia soczewiaków sejneńskich potrzeba trochę cierpliwości i czasu, dlatego danie to serwowano w niedzielę, gdy gospodyni miała mniej roboty w domu. Do pracy wykorzystywano także mężczyzn, do nich należało ubicie tłuczkiem ziemniaków na ciągnącą się miazgę. Na szczęście dziś wystarczy maszyna do mielenia mięsa.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Ciasto Snikers na kruchym spodzie
Następny przepis: Ciasto Snikers na biszkopcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode