Schabowy z karkówki w mleku i cebuli
Poznaj smak tradycyjnych polskich schabowych w nowym wydaniu. Doceniany za swoją soczystość i bogaty smak, schab karkowy znajduje tu nowe zastosowanie, przechodząc w ręce sztuki kulinarnej, a gotowanie w mleku nadaje mu niepowtarzalnej miękkości. Kwintesencją dania jest jego prostota składników: schab z karkówki, mleko i cebula tworzą kombinację, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Ten przepis zachęci Cię do odkrycia na nowo klasycznych kotletów schabowych z karkówki, które znane są również jako kotlety belweder. To danie, które możesz podawać na różne okazje – od codziennych posiłków po uroczyste kolacje.
Piotr Zieliński
Składniki:
- 1 kg wieprzowej karkówki (kawałek o średniej wielkości)
- 3 cebule
- 3 szklanki mleka
- świeżo mielony pieprz
- 1 – 2 łyżeczki mielonego kminku
- sól
- dodatkowo:
- 2 – 3 jajka
- bułka lub mąka pszenna pełnoziarnista (do panierowania)
- tłuszcz do smażenia
Schabowy z karkówki w mleku i cebuli – jak zrobić?
- Karkówkę umyć, oczyścić z wszelkich twardych żyłek, pokroić w 1 cm plastry i roztłuc je cienko tłuczkiem do mięsa.
- Każdy plaster z obu stron posolić, włożyć do mleka przekładając je plastrami obranej cebuli. Odstawić w zimne miejsce na co najmniej 2 – 3 godziny.
- Po wyjęciu plastrów z mleka oprószyć je kminkiem i pieprzem.
- Panierować najlepiej w mące pszennej pełnoziarnistej, roztrzepanym jajku i znów w mące. Smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu do solidnego zarumienienia się z każdej strony.
- Sprawdzić stan wysmażenia, jeśli nie są wystarczająco wysmażone wstawić je na około 15 – 20 minut do rozgrzanego do 180 stopni C piekarnika. Wszystko zależy jakie będziemy mieć mięso, młodemu wystarczy samo smażenie, starsze mięso wymaga zapiekania.
Porady – dodatkowe informacje
Przy wyborze mięsa jakim jest schab karkowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Kluczowym jest kolor tłuszczu oraz wielkość karkówki. Ważne jest, aby mięso było delikatnie poprzerastane białym tłuszczem, gdyż jeśli wybierzemy starego wieprzaka, tłuszcz będzie miał kolor żółty, a samo mięso może okazać się niesmaczne. Co więcej, należy zwrócić uwagę na wielkość karkówki – raczej powinna być średniej wielkości, gdyż duże kawałki mogą być łykowate oraz niejadalne.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Schabowy po góralsku
Następny przepis: Scones- bułeczki angielskie