Pszenno-żytni chleb z ciecierzycą

Pszenno-żytni chleb z ciecierzycą

Pszenno-żytni chleb z ciecierzycą to ekskluzywna propozycja dla koneserów domowych pieczyw. Dodatek ciecierzycy, bogatej w białko i błonnik, sprawia że to pieczywo jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Jest to przepis idealny dla osób ceniących nietypowe, oryginalne smaki. Inspirujące połączenie pszenicy i żyta nadaje temu chlebowi specyficznego charakteru, jednocześnie zachowując tradycyjny, domowy smak. Chleb z ciecierzycą to doskonałe urozmaicenie codziennych posiłków i wyjątkowy dodatek do wielu dań. Przepis jest prosty, składniki łatwo dostępne, a efekt końcowy zachwyci zarówno domowników, jak i gości.

Składniki:

  • 220 g aktywnego* zakwasu żytniego
  • 1/2 łyżeczki suchych drożdży
  • 200 g mąki żytniej typ 720
  • 100 g mąki pszennej chlebowej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 150 g letniej wody
  • 300 g ugotowanej ciecierzycy (by zaoszczędzić czas można użyć ciecierzycy z puszki. Normalną cieciorkę namacza się przez ok. 12 godzin, a następnie gotuje jeszcze przez godzinkę)

Pszenno-żytni chleb z ciecierzycą – jak zrobić?

  1. Do aktywnego zakwasu dodać wszystkie składniki i dobrze zmiksować mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego przez ok. 5-10 minut (jeśli używacie ciecierzycy z puszki, to nie ma problemu- odsączacie ją i dodajecie do reszty składników. Jeśli natomiast korzystacie z ciecierzycy surowej, trzeba ją dzień wcześniej namoczyć w wodzie przez ok. 12 godzin, a następnie ugotować do miękkości- około 60 minut). Miskę z ciastem przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na 10-12 godzin.
  2. Keksówkę o wymiarach 20×10 cm wysmarować masłem i posypać mąką. Wyrośnięte ciasto przełożyć do formy i pozostawić pod przykryciem na około 3 godziny do garowania w ciepłe miejsce.

    Po tym czasie piekarnik rozgrzać do temperatury 220 st.C umieszczając na dole naczynie z wodą (dzięki pieczeniu z parą wodną chlebek będzie miał chrupiącą skórkę).

    Formę z ciastem wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 45-50 minut. Następnie wyjąć i przenieść na kratkę do studzenia. Smacznego!

Pszenno-żytni chleb z ciecierzycą – dodatkowe informacje

*Zakwas powinien być wyjęty z lodówki i dokarmiony ok. 6-12 godzin wcześniej. Po tym czasie będzie aktywny i będziemy mogli upiec z niego chleb.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Pstrąg z warzywami z grilla i masełkiem czosnkowym
Następny przepis: Pszenno razowe paszteciki grzybowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode