Prosty domowy chleb dla poczatkujacych:)
Składniki:
- na 1 bochenek:
- 500g mąki pszennej, użyłam typu bio. Dodatkowo odrobina do posypania przy wyrabianiu.
- saszetka drożdży instant 7g (np. Dr. Oetker)
- 1 łyżeczka soli kuchennej
- 1 łyżeczka płaska cukru
- ok. 300ml ciepłej wody
- 3 łyżki oleju lub oliwy, plus odrobinka dodatkowo do natłuszczenia miski.
Prosty domowy chleb dla początkujących – jak zrobić?
-
Do ciepłej wody dodajemy cukier i drożdże. Mieszamy do rozpuszczenia i odstawiamy na około 5 minut, aż się lekko spienia.
W tym czasie do miski dodajemy przesianą mąkę, sól, olej i lekko mieszamy. Dodajemy rozczyn z wody i drożdży i mieszamy ręką lub łyżką do lekkiego połączenia się w ciasto.
Kiedy ciasto zaczyna schodzić w kulę, zaczynamy mocniej wyrabiać – najlepiej ręką lub przy użyciu miksera z hakiem do ciasta. Wyrabiamy, ugniatając, aż będzie prawie gładkie. Następnie wykładamy je na omaczony blat i wyrabiamy, rozciągając i mocno wyrabiając (by aktywować gluten) przez około 10 minut.
Po 10 minutach wkładamy ciasto do czystej, lekko natłuszczonej miski, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na godzinę lub do podwojenia swojej objętości (najlepiej obok kaloryfera).
Kiedy ciasto wyrośnie, wykładamy je delikatnie z miski na lekko omączoną powierzchnię i wybijamy z niego powietrze przez kilka ugnieceń palcami lub dłonią. Formujemy w kształt owalu (pilki rugby) i wkładamy do formy keksówki, wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy szmatką i ponownie dajemy wyrosnąć przez 30 minut.
Nagrzewamy piekarnik do 220°C z termoobiegiem. Odkrywamy chleb, lekko posypujemy mąką (około pół łyżeczki) i nacinamy ostrym nożem. Pieczemy przez 30 minut, aż chleb będzie złoto-brązowy, lekko wyjdzie z formy, a po popukaniu w spód chleba będzie brzmiał jakby był pusty w środku.
Studzimy i można podawać – pyszny z domowym masłem i dżemem. Polecam!
Słowa kluczowe: łatwy chleb domowy, przepis na upieczenie chleba, prosty domowy chleb, chleb domowy przepis prosty
Prosty domowy chleb dla poczatkujacych – dodatkowe informacje
Jezeli chcecie wykonczyc bochenek ziarnami, na przykład sezamem, jak na zdj nr 3, posmarujcie używając pędzla do wypieków powierzchnię bochenka rozbłętanym białkiem jajka – cienka warstwa. Następnie natnijcie i posypcie ziarnami. Białko – nie żółtko lub całe jajko, tylko białko.
Jezeli chcecie wykonczyc bochenek tradycyjnie, jak na foto nr 1 i 2, natrzyjcie lekko mąką i natnijcie wtedy powierzchnię. Zamiast pozwalania ciastu wyrosnąć w cieple przez godzinę, można je wstawić na całą noc do lodówki. Wtedy wyrośnie, ale o wiele wolniej. Następnego dnia można upiec z niego świeży chleb. Wtedy wstawcie go do naoliwionego, przykrytego folią naczynia do lodówki.
Moje rady co do rozczynu i wyrastania ciasta: nie dodawajcie drożdży do zbyt gorącej wody, bo zabije ona drożdże i ciasto nie wyrośnie. Cukier to dobra pożywka dla drożdży, więc dodajcie go, żeby je aktywować. Nie dajcie ciastu wyrosnąć w zbyt gorącym miejscu. Ja raz wstawiłam miskę do zamkniętego, lekko nagrzanego piekarnika i to też zabiło drożdże, bo od spodu było im zbyt ciepło.
Oprócz tego, można dodac do chleba zioła, cebulkę przesmażoną, oliwki, suszone pomidory, cokolwiek chcecie. Nie trzeba go też piec w keksówce, ale to jest podstawowy przepis. Możecie używać ciemnej mąki, orkiszowej, razowej, plus dodac orzechy, nasiona, co chcecie.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Prosty deser walentynkowy bez tłuszczu
Następny przepis: prosty SERNIK KRÓLEWSKI