Polska Swojska Kiełbasa

Polska Swojska Kiełbasa

Chciałbyś przyrządzić autentyczną, tradycyjną polską kiełbasę? Mam dla Ciebie dokładnie ten przepis, a co lepiej, to przepis przekazany z pokolenia na pokolenie w mojej rodzinie. Polska swojska kiełbasa w naszym wykonaniu to prawdziwe mistrzostwo kunsztu kulinarnego, łączące techniki wędzenia kurczaka według przepisu dziadka i napychanie kiełbasy. Ta surowa, wędzona kiełbasa, cieszy się niezwykłą popularnością w Polsce i na świecie. Jej charakterystyczny smak zawdzięczamy skrupulatnemu procesowi przygotowania, który obejmuje wędzenie i lekkie kwaszenie. Opracowany przez mojego dziadka przepis na kiełbasę, dodaje temu danie niepowtarzalny smak rodzinnego domu.

Składniki:

  • Mięso wieprzowe (może być szynka, łopatka, podgardle, karkówka i trochę słoniny) – 2kg
  • Mięso wołowe – 200g
  • Owoce jałowca – 20 ziarenek
  • Sól
  • Majeranek – 50 gram
  • Czosnek – 1 główka
  • Naturalne jelita (do nabycia w sklepie wedliniarskim, lub przez internet)

Polska swojska kiełbasa – jak zrobić?

  1. Jak zrobić Polską, Tradycyjną Kiełbasę 1.
    Wbrew pozorom zrobienie kiełbasy nie jest trudne, a na pewno nie trudniejsze niż np zrobienie mielonych. W zasadzie, kiełbase robi się bardzo podobnie. Oprócz składników, potrzebna jest oczywiście maszynka do mielenia mięsa. W moim rodzinnym domu do tej pory wykorzystuje się ręczną maszynkę. Ja jednak, idąc z duchem czasu, polecam wersję elektryczną. W zamieszczonym filmie prezentuję proces powstawania kiełbasy od przygotowania mięsa, przez napychanie do flaczków, po wędzenie i finalny, gotowy produkt. Mniam. Zachęcam do obejrzenia.
  2. Przygotowanie mięsa 2.
    Produkcję kiełbasy zaczynamy od przygotowania mięsa. Wybieramy ok 30% tłustego i 70% chudego mięsa wieprzowego. Może to być szynka, karkówka, łopatka, podgardle, a nawet kawałki boczku. Mięso mielimy na średnio w maszynce.
  3. Przyprawianie mięsa 3.
    Mięso należy doprawić solą, czosnkiem, majerankiem i owocami jałowca. Żadnych konserwantów nie potrzebujemy. Na koniec dodajemy ostatnią przyprawę – 200g mięsa wołowego. Jest to ważne, gdyż mięso wołowe wprowadza nowa nutę smakową i delikatnie poprawia smak kiełbasy
  4. Napychanie miesa do flaczków 4.
    Gotowe, przyprawione mięso należy napchać do flaczków. Można to zrobić używając specjalnej stożkowatej końcówki do maszynki. Polecam używac naturalne jelita. Ważne jednak, by je wcześniej dobrze umyć, gdyż są sprzedawane w solance.
  5. Wędliny w wędzarni 5.
    Gotowe pęta kiełbasy umieszczamy w wędzarni, najlepiej na drążkach olszynowych. Ważne, by kiełbasa nie była uwieszona zbyt gęsto i się nie stykała ze sobą, tak, by dym mógł swobodnie przepływać między pętami.
  6. Wędzenie Kiełbasy 6.
    Kiełbasę wędzimy w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza, nie większej, przez 10-12h. Najlepiej korzystać z drewna olchowego, bądź orzecha. Do wędzenie można z powodzeniem wykorzystać mniejsze, przenośne wędzarki sklepowe. Po takim wędzeniu kiełbasa jest gotowa.

Porady – dodatkowe informacje

Gotowa kiełbasa Polska Swojska jest bardzo aromatyczna. Warto mieć to na uwadze, jeśli chce się ja włożyć do lodówki, gdyż, jeśli się jej odpowiednio nie przykryje, to wszystkie inne mrożone rzeczy również staną się aromatyczne 😉 Kiełbasę Swojską najlepiej jeść z chlebem i chrzanem, aczkolwiek równie dobrze smakuje także z ogórkami kiszonymi.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: PULPECIKI w SOSIE POMIDOROWYM (POLPETTE al SUGO di POMODORO)
Następny przepis: Polskie pesto z liści rzodkiewki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode