Pierogi z kapustą i pieczarkami
Choć pierogi są nieodłącznym składnikiem polskiej kuchni, to na świątecznym stole nabierają szczególnego charakteru. Prezentowany przepis na pierogi z kapustą i pieczarkami jest idealnym rozwiązaniem na tradycyjne danie wigilijne. Są nie tylko smaczne, ale również niesamowicie aromatyczne. Delikatne ciasto ukrywa w sobie soczysty farsz z kapusty i pieczarek, które doskonale komponują się ze sobą, tworząc savouary, lekko słodkawo-gorzkawy smak. Pierogi wigilijne z pieczarkami to sposób na wbudowanie tradycji w nowoczesne świętowanie świąt Bożego Narodzenia. Są doskonałą alternatywą dla mięsnych potraw, jednocześnie zachowując pełnię smaku i wartości odżywczych.
admin
Składniki:
- Ciasto:
- 0,5 kg mąki
- ok 230 – 250 ml ciepłej wody
- szczypta soli
- 1 – 2 jajka
- 5 łyżek oleju rzepakowego
- Farsz:
- 1 spora cebula lub 2 mniejsze
- 30 dag kapusty kiszonej (młoda kapusta kiszona nie nadaje się)
- 30 dag pieczarek
- sól, pieprz
- ziele angielskie, liść laurowy
- masło do smażenia
Pierogi wigilijne z pieczarkami – jak zrobić?
- Kapustę odcisnąć z nadmiaru soku (jeśli jest dosyć kwaśna wypłukać), posiekać i wrzucić do garnka. Zalać wodą do wysokości kapusty, wrzucić liść laurowy, ziele angielskie i szczyptę soli, zagotować i gotować pod przykryciem do miękkości. Odlać wodę, ostudzić kapustę.
- Na maśle zeszklić piórka cebuli (można posiekać ją na drobniejsze kawałki). Obrać pieczarki (jeśli są młode, wystarczy opłukać), pokroić je na małe kawałeczki lub zetrzeć na tarce o dużych oczkach i dodać do cebuli. Posolić, popieprzyć, przykryć i podsmażyć razem do redukcji płynu.
- Pieczarki z cebulą dodać do kapusty, wymieszać. Jeśli zachodzi taka potrzeba, doprawić.
- Z podanych składników zagniatamy gładkie, elastyczne ciasto. Trwa to ok 10-15 minut. Ciasto rozwałkowujemy, wycinamy krążki i nadziewamy. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie ok. 5 min od wypłynięcia.
Pierogi z kapustą i pieczarkami – dodatkowe informacje
Pierogi najlepiej smakują odsmażone na patelni.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: PIEROGI Z JAGODAMI POD WANILIOWĄ CHMURKĄ
Następny przepis: Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem