Orzechowiec bez pieczenia

Orzechowiec bez pieczenia

Orzechowiec bez pieczenia to wyjątkowy smak przeniesiony z czasów naszych babć, teraz dostępny w nieco uproszczonej formie. Idealny dla ceux, którzy cenią konkretny smak orzechów i kuszące połączenie słodyczy z nieco gorzkawą nutą. Oryginalność tego deseru polega na tym, że nie wymaga procesu pieczenia, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza jego wykonanie. Miłośnicy tradycyjnych ciast z pewnością docenią ten przepis za autentyczność smaków przy jednoczesnej prostocie przygotowania. Rozpocznijmy zatem przygodę z orzechowcem bez pieczenia, który zachwyci nie tylko swoim smakiem, ale i oryginalnością procesu przyrządzania.

Składniki:

  • 3 szklanki mleka
  • 2 x 2/3 szklanki cukru
  • 3 żółtka
  • 1 łyżka pasty lub esencji waniliowej, lub cukier waniliowy
  • po 3 łyżki mąki pszennej i ziemniaczanej
  • 20 dag zmielonych orzechów (włoskich lub laskowych)
  • 2 łyżki kremu czekoladowo – orzechowego
  • 1 czubata łyżka kakao
  • 1 kostka masła (250g)
  • 3 duże opakowania krakersów

Orzechowiec bez pieczenia – jak zrobić?

  1. Jedną porcję cukru ubijamy z żółtkami i wanilią, dodajemy obie mąki i jedną szklankę mleka. Dokładnie mieszamy.
  2. Do dwóch szklanek mleka wsypujemy drugą porcję cukru i zagotowujemy. Do wrzącego mleka wlewamy mleko z żółtkami, cukrem i mąką i zagotowujemy razem, cały czas mieszając (łatwo się przypala). Gorący budyń przelewamy do innego naczynia, przykrywamy i odstawiamy do wystygnięcia.
  3. Masło ucieramy, dodajemy krem czekoladowo – orzechowy i kakao. Ucieramy, dodając wystudzony budyń. Na końcu wsypujemy zmielone orzechy (trochę zostawiamy do posypania wierzchu ciasta).
  4. W blaszce układamy warstwę krakersów i smarujemy masą. Powtarzamy do wyczerpania składników (wyjdą 3 lub 4 warstwy krakersów, w zależności od grubości warstw masy). Wierzch smarujemy cienką warstwą masy i posypujemy pozostawionymi orzechami.
  5. Odstawiamy w chłodne miejsce do następnego dnia.

Orzechowiec bez pieczenia – dodatkowe informacje

Są to proporcje na blaszkę o wymiarach 23x34cm (dno).

Do tego typu ciast warto zaopatrzyć się w prostokątną rozsuwaną formę (same boki – coś w rodzaju „obręczy”) – mnie udało się kiedyś kupić w Lidlu lub w Aldim – bardzo przydatna rzecz!


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Orzechowe kruche ciasto z jabłkami i budyniem
Następny przepis: ORZECHOWE CIASTKA PAWIE OCZKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode