Langosze
Langosze to tradycyjne danie kuchni węgierskiej. Serwowane często jako przekąska uliczna, zyskały popularność na całym świecie. Są to placki z ciasta drożdżowego, które po wyrośnięciu są smażone na głębokim tłuszczu. Ich charakterystyczny, lekko chrupiący z wierzchu, a miękki i puszysty wewnątrz, smak to przysmak, któremu ciężko się oprzeć. Langosze są doskonałym wyborem na szybki i sycący posiłek w każdej porze dnia. Do ich urozmaicenia można użyć najróżniejszych dodatków, począwszy od tradycyjnych jak czosnek, śmietana, ser, a na pikantnych wersjach kończąc.
Piotr Zieliński
Składniki:
- Ciasto:
- ugotowane ziemniaki, 2 szt.
- drożdże, 30 g
- cukier, 1 łyżeczka
- ciepłe mleko, 400 ml
- mąka pszenna, 400 g
- olej, 3 łyżeczki
- sól, 1 łyżeczka
- dodatkowo: sos czosnkowy, szczypiorek, ser żółty, boczek, olej do smażenia
Langosze – jak zrobić?
- W 100 ml mleka rozpuścić drożdże, łyżeczkę mąki i cukru. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ziemniaki przecisnąć przez praskę. Połączyć drożdże, ziemniaki i pozostałe składniki na ciasto.
- Chwilę wyrabiać. Posypać mąką i odstawić do podwojenia objętości.
- Z ciasta urywać po kawałku i formować cienkie placki (można je rozwałkować). Smażyć na głębokim oleju z obu stron na zloty kolor.
- Boczek drobno pokroić i przesmażyć na suchej patelni. Ser zetrzeć na tartce, szczypiorek pokroić.
- Langosze podawać na ciepło nakładając kolejno: sos czosnkowy, ser, szczypiorek i boczek.
Langosze – dodatkowe informacje
Langosze najlepiej smakują z domowym sosem czosnkowym: 4 czubate łyżki majonezu, 5 łyżek jogurtu greckiego, 3-4 duże ząbki czosnku, sól, pieprz, bazylia, oregano, kilka kropel soku z cytryny.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Lane kluseczki do zup
Następny przepis: Łapa niedźwiedzia - karkówka pieczona z pieczarkami