Kiszka ziemniaczana

Kiszka ziemniaczana

W dzisiejszym przepisie skupimy się na jednym z polskich specjałów – kiszce ziemniaczanej. Jest to jedna z tych tradycyjnych potraw, które pozwalają na ożywienie kuchni regionalnej i przywołają na myśl nostalgiczne wspomnienia. Kiszka ziemniaczana, znana też jako kaszanka ziemniaczana, to doskonałe połączenie ziemniaków, boczku, cebuli i tradycyjnych przypraw. Idealnie sprawdzi się jako sycący obiad, przekąska na ciepło czy nawet jako dodatek do zupy czy zimnej sałatki. Kiszka kartoflana jest prostym i uniwersalnym daniem, które można modyfikować dodając ulubione składniki.

Składniki:

  • 5 kilogramów ziemniaków
  • Około 30 dekagramów jelit
  • 3 duże cebule
  • Sól do smaku
  • Około 6 kopiastych łyżek smalcu

Kiszka ziemniaczana – jak zrobić?

  1. Ziemniaki obieramy, myjemy i trzemy jak na placki – na tarce o najdrobniejszych oczkach lub za pomocą malaksera. Cebulę obieramy, siekamy drobno i dodajemy do ziemniaków. Masę ziemniaczaną solimy do smaku. Niektórzy dodają do kiszki majeranek, ja jednak wolę taką doprawioną jedynie solą.
    Napełniamy jelita masą ziemniaczaną. Używa się do tego rurki do przygotowywania kiełbas, która na Suwalszczyźnie jest na wyposażeniu chyba w każdym domu, przynajmniej tym tradycyjnym. Końcówki jelit związujemy bawełnianą nitką. Kiszki, zwinięte „w ślimaki”, układamy na wysmarowanej obficie smalcem blasze.
  2. Nakłuwamy kiszki w kilku miejscach, aby nie popękały w trakcie pieczenia. Na wierzch kładziemy gdzieniegdzie pozostały smalec. Mama piekła kiszki w piekarniku z termoobiegiem – najpierw około pół godziny w temperaturze 180 stopni, później w temperaturze 200 stopni – jeszcze około godziny. W międzyczasie, kiedy kiszki już się u góry zrumienią, odwraca się je na drugą stronę, by i ta się pięknie przypiekła.
    Zjadamy oczywiście gorące. U nas podaje się kiszkę razem z kubkiem mleka – pewnie nie jest to zbyt lekkostrawne, ale jak smakuje!

Porady – Dodatkowe informacje o kiszkach ziemniaczanych

Ważną rzeczą, i chyba najmniej przyjemną, przy przyrządzaniu kiszek ziemniaczanych jest przygotowanie jelit. W moim rodzinnym domu używa się głównie cienkich jelit, oczywiście wieprzowych. Można je kupić czasem w sklepie. Trzeba je dokładnie oczyścić z obu stron. Moja Mama czyści je w ten sposób: do miski wlewa wodę, wrzuca garść gruboziarnistej soli i szoruje jelita, jakby je peelingując. Gdy skończy czyścić jedną stronę, przewraca jelita na drugą stronę i powtarza czynność. Oczywiście trzeba to zrobić z wyczuciem, w miarę delikatnie, tak aby nie podrzeć jelit.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Kiszona Kapusta Duszona Do Obiadu
Następny przepis: Kiszona kapusta po gruzińsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode