Kartacze litewskie

Kartacze litewskie

Kartacze to tradycyjna, litewska potrawa, choć często spotykana też na terenie północno-wschodniej Polski. Można je zaliczyć do grupy klusków, a ich nazwa pochodzi od szczotki do kartowania włókien, które przypominają swoim kształtem. Kartacze litewskie stanowią pełnowartościowe danie, konkretnie i sycące. Przepełnione ambrozją mięsną, otoczone chrupiącym, złocistym pieczywem – nie ma nic lepszego na zimne wieczory! Serwowane z dodatkami na bazie suszonego boczku i cebuli, kartacze litewskie są prawdziwą ucztą dla miłośników kulinariów. Przywitajcie się z autentycznym smakiem Litwy, poprzez nasz przepis na Kartacze litewskie! Pamiętajcie jednak, że najlepsze będą zawsze te domowej roboty.

Składniki:

  • 3 kilogramy ziemniaków
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 kilogram mięsa wołowego lub wieprzowego
  • 25 dekagramów surowego lub wędzonego boczku
  • 3-4 cebule
  • 1 jajko
  • sól, pieprz, majeranek

Kartacze litewskie – jak zrobić?

  1. Masa ziemniaczana: część ziemniaków (ok. 1 kg) ugotować w mundurkach, pozostałe obrać, umyć i zetrzeć na tarce lub za pomocą robota kuchennego. Utarte ziemniaki dokładnie odcisnąć przez lnianą ściereczkę.
  2. Sok ostrożnie wylać. Na dnie naczynia pojawi się warstwa krochmalu, który należy dodać do odciśniętych ziemniaków.
  3. Ugotowane i przestudzone ziemniaki obrać i zmielić w maszynce, po czym dodać do przetartych surowych ziemniaków. Dodać jajko, sól i starannie wymieszać.
  4. Farsz: mięso zmielić razem z 1 cebulą, (lub utrzeć cebulę na ręcznej tarce). Farsz doprawić solą, pieprzem i majerankiem i starannie połączyć.
  5. Z masy ziemniaczanej zrobić dość grube placki wielkości dłoni, kłaść farsz i skleić brzegi. Powinny powstać dość spore kuliste lub podłużne kluski. Ulepione kartacze wrzucić do dużego garnka z gotującą się, osoloną wodą i gotować ok. 40 – 50 minut (zależnie od wielkości kartaczy).

W tym czasie na patelnię wrzucić pokrojony w kostkę boczek. Chwilę podsmażyć, po czym dorzucić posiekaną, pozostałą cebulę. (Jeśli boczek jest zbyt chudy dodać pokrojoną w kostkę słoninę lub smalec). Ugotowane kartacze polać przygotowaną zasmażką. Smacznego!

Kartacze litewskie – dodatkowe informacje

Udane kartacze litewskie zależą od jakości ziemniaków, zawartości w nich wody i dokładnego odciśnięcia soku z ziemniaków. Ciasto zbyt wodniste może nam się po prostu rozpaść. Do kartaczy litewskich najlepiej komponują się surówki z kiszoną kapustą lub kiszonymi ogórkami.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: KARTACZE
Następny przepis: Kartacze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode