Kaczka pieczona nadziewana

Kaczka pieczona nadziewana

Zainspiruj się sztuką kulinarną, płynącą prosto z klasycznej francuskiej kuchni i przygotuj wyjątkowy obiad, który zaskoczy Twoich gości. Ten przepis na pieczoną kaczkę nadziewaną jest kwintesencją luksusu i elegancji. Kaczka ma w sobie niepowtarzalny smak, a gęsi nadzienie dodaje głębi i komplementuje jej charakter. Jej chrupiąca skórka jest niczym złoty medal, który zdobi to danie. Wielokrotnie sprawdzony przepis na kaczkę pieczoną nadziewaną pomoże Ci stworzyć danie godne najwyższych poklasków. To idealne połączenie tradycji, doskonałości i szlachetnych smaków.

Składniki:

  • Kaczka (2 – 2,5 kg)
  • 30 dkg mielonego z łopatki
  • 1 jajko
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 2 duże jabłka
  • 3 łyżki oleju lub smalcu z gęsi
  • Przyprawy: sól, pieprz mielony, garść majeranku, łyżka tymianku, pieprz ziołowy
  • 1 duża cebula
  • 3 ząbki czosnku

Kaczka pieczona nadziewana – jak zrobić?

  1. Kaczkę, dzień przed pieczeniem moczymy w solance i trzymamy w chłodnym miejscu lub w lodówce (proporcja na solankę – na litr wody jedna łyżka soli). Kaczki z solanki już nie solimy przed pieczeniem.
  2. Kaczkę wyciągamy z solanki i nacieramy mieszanką przypraw w środku (majeranek, tymianek, pieprz, zmiażdżony czosnek i łyżka tłuszczu) i na zewnątrz majerankiem i tymiankiem. Tak przygotowaną tuszkę odstawiamy w chłodne miejsce na 2 godziny. Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 °C. Mięso mielone wyrabiamy na jednolitą masę z jajkiem, bułką tartą, solą i pieprzem. Jedno jabłko obieramy i kroimy na cząstki. Kaczkę nadziewamy jabłkami i mielonym. Tuszkę zszywamy bawełnianą nitką lub spinamy szpilkami do zrazów i oplatamy je nitką. Z dobrze zaszytej kaczki nadzienie nie będzie się wydostawać na zewnątrz, wszystkie aromaty połączą się w doskonałą całość. Teraz brytfannę smarujemy olejem lub smalcem gęsim, układamy kaczkę piersią do góry, kroimy na cztery części cebulę i wrzucamy do brytfanny. Tuszkę pieczemy ok. 3 godzin, w pierwszej fazie przykrytą pokrywą brytfanny lub srebrną folią, w temperaturze 200 °C. W połowie pieczenia odkrywamy kaczkę, polewamy wytworzonym tłuszczem (wlewamy pół szklanki wody) i zmniejszamy temperaturę pieczenia do 180 °C. Na 1/2 godz. przed końcem pieczenia wrzucamy do brytfanny jabłko pokrojone w ósemki (ze skórką). Upieczoną kaczkę wykładamy z brytfanny, dajemy jej chwilę odpocząć i porcjujemy.
  3. Z tłuszczu z kaczki i owoców wrzuconych pod koniec pieczenia można zrobić pyszny sos. Należy odlać połowę tłuszczu do osobnego naczynia, a pozostałą w brytfannie część zagęścić szklanką zimnej wody wymieszanej z czubatą łyżką mąki pszennej. Trochę sos pogotować, a następnie przetrzeć przez sitko. Sos jest genialny!

Kaczka pieczona nadziewana – dodatkowe informacje

Kaczkę pieczemy tak jak gęś, przyjmuje się na 1 kg tuszki jedną godzinę pieczenia. Kaczkę 2,5 kg z nadzieniem pieczemy ok 3 godzin. Należy też od czasu do czasu ją podlewać wytworzonym tłuszczem, będzie rumiana i soczysta.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Kaczka pieczona w pomarańczach
Następny przepis: Kaczka pieczona w winie i miodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode