Grochówka na wędzonych żeberkach
Grochówka to jedna z tych zup, które wywołują prawdziwe uczucie domowego ciepła. Nasza propozycja, a mianowicie grochówka na wędzonych żeberkach, jest idealnym rozwiązaniem na chłodne, jesienne lub zimowe dni. Dymny, głęboki smak wędzonych żeber daje tej zupie wyjątkowego charakteru, a delikatny, aksamitny krem z zielonego groszku zdecydowanie rozgrzeje każdego. To doskonałe danie, które sprawdzi się zarówno na codzienny obiad, jak i podczas rodzinnych spotkań. Zupa grochowa na żeberkach wędzonych to propozycja dla tych, którzy cenią sobie tradycyjne, polskie smaki w nowoczesnym wydaniu. Wystarczy zaledwie kilka składników, a efekt końcowy z pewnością przewyższy Twoje oczekiwania.
admin
Składniki:
- 600 gramów wędzonych żeberek
- 1,5 szklanki grochu łuskanego – połówki (300 gramów)
- 1 marchewka (100 gramów)
- 1 mała pietruszka (30 gramów)
- kawałek selera (30 gramów)
- kawałek pora (40 gramów)
- 4 średnie ziemniaki (500 gramów)
- 2 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 3 ząbki czosnku
- 1 czubata łyżka majeranku
- sól
- pieprz
Grochówka na wędzonych żeberkach – jak zrobić?
- 1. Groch płuczemy, zalewamy letnią wodą i odstawiamy na 2-3 godziny do namoczenia, następnie odcedzamy na sitku, przepłukujemy wodą i odsączamy.
- 2. Żeberka zalewamy 2 litrami wody, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, zagotowujemy i wsypujemy groch. Gotujemy 60 minut na niewielkim ogniu pod przykryciem. Wyjmujemy żeberka, studzimy, oddzielamy mięso od kości i tłuszczu, kroimy w niedużą kostkę.
- 3. Do zupy dodajemy oczyszczoną i poszatkowaną w słupki włoszczyznę oraz obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy 15 minut, dodajemy pokrojony w plasterki czosnek i majeranek, gotujemy jeszcze 10 minut. Do zupy wkładamy pokrojone mięso i doprawiamy solą i pieprzem. Jeżeli zupa jest za gęsta można dodać trochę wody.
Słowa kluczowe: zupa grochowa na żeberkach wędzonych, grochówka na wędzonych żeberkach
Grochówka na wędzonych żeberkach – dodatkowe informacje
Zamiast świeżej włoszczyzny można użyć 200 g mrożonki.
Jeśli chcemy mieć bardziej zawiesistą zupę, po wyjęciu żeberek można wywar z grochem zmiksować blenderem, należy wówczas usunąć wcześniej ziele angielskie i liście laurowe.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Grochówka na wędzonych kościach
Następny przepis: Grochówka na wędzonym boczku