Gęś faszerowana wątróbką i kaszą gryczaną
Zapraszamy do odkrycia przepisu na gęś faszerowaną wątróbką i kaszą gryczaną. Ten aromatyczny i pożywny danie jest doskonałym wyborem na elegancką kolację czy rodzinne spotkanie przy stole. W połączeniu z delikatną kaszą gryczaną oraz smaczną wątróbką, gęś nabrać zupełnie nowego, wyjątkowego charakteru. Aromat gęsi z kaszą gryczaną podkreślają dodatki w postaci cebuli i innych przypraw. Chociaż przygotowanie tej gęsi nadziewanej kaszą gryczaną może wydawać się skomplikowane, to proces jest naprawdę satysfakcjonujący. Z pewnością wasi goście będą pod wrażeniem tak wyrafinowanego dania.
admin
Składniki:
- gęś (4500g)
- 20-30 dag wątróbki drobiowej
- 2 torebki kaszy gryczanej
- 2 jajka
- 3 kromki chleba
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- majeranek
- zioła prowansalskie
- sól, pieprz
Gęś faszerowana wątróbką i kaszą gryczaną – jak zrobić?
- Gęś (jeśli zamrożona- odmrozić w lodówce), umyć, osuszyć.Oprószyć, solą, majerankiem i ziołami prowansalskimi. Odstawić w chłodne miejsce.
- Farsz: kaszę gryczaną ugotować w posolonej wodzie wg.przepisu na opakowaniu. Ostudzić. Surową wątróbkę zmielić przez maszynkę i razem z kaszą przełożyć do miseczki. Dodać namoczony w mleku i odciśnięty chleb, posiekaną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wbić jajka, doprawić solą i pieprzem, wymieszać.
- Tak przygotowanym nadzieniem nafaszerować oczyszczone wnętrze gęsi i zszyć, aby uniknąć wypadnięcia farszu. Nićmi kuchennymi związać też skrzydła i nóżki ptaka.
- Tak nafaszerowaną gęś przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec ok.3,5 godz. Przez 15 minut piec w 220 st.Następnie zmniejszyć temp.do 180 st. i piec 2 godz.Ostatnią godzinę piec w 160 st, żeby skóra się zbytnio nie spiekła. W międzyczasie mięso podlewać tłuszczem, który wytopił się podczas pieczenia. Podawać z pieczywem i ulubioną surówką.
PORADY – Dodatkowe informacje
Co zrobić z pozostałościami po upieczonej gęsi:
* Tłuszcz otrzymany z wytopienia gęsi, to najzdrowszy tłuszcz zwierzęcy, bo zawiera kwasy omega 3. Warto więc po upieczeniu ptaka zebrać czysty tłuszcz, lub zrobić smalec, aby go później zastosować w kuchni wielokrotnie.
* Korpusu oraz pozostałych po obiedzie czystych kości nie trzeba wyrzucać, można je wykorzystać do ugotowania rosołu.
* Pozostałe kawałeczki mięsa np. z korpusu lub ładniejsze kości można dodać do bigosu, bardzo wzbogacą jego smak.