Duszonki, czyli góralski bunclok

Duszonki, czyli góralski bunclok

Przed Państwem tradycyjny góralski przepis na duszonki, czyli bunclok. To danie z kociołka, pełne smaku i aromatów, które przenoszą nas prosto w serce Tatr. Wykorzystując garnek żeliwny na duszonki, uzyskamy pyszne, miękkie mięso i intensywny sos, do którego z pewnością będziecie maczać chleb. Proces duszenia w kociołku góralskim jest niezwykle istotny dla zachowania smaku, a używane do przepisu składniki jak dymfoki, dodają właściwego, góralskiego charakteru. Na koniec wszystko doskonale komponuje się z domową surówką z czerwonej kapusty, której przygotowaniu nauczyła nas Ania. Zatem zapraszam do kuchni, pokażę Wam, jak przygotować tę góralską specjalność.

Składniki:

  • Specjalny kociołek do duszonek (tzw. bunclok) lub garnek z grubym dnem i pokrywką, którą będzie można szczelnie zamknąć. Sposób „po polsku”: zadrutować pokrywkę. Też wychodzi 😉
  • Na garnek o pojemności ok. 7 litrów:
  • 3 kg ziemniaków
  • 1 kg marchewki
  • 0,5 kg cebuli
  • pół główki czosnku
  • Opcjonalnie: kalafior, pieczarki, pietruszka – wg upodobań
  • 300 g boczku ze skórą
  • 400 g łopatki
  • pół główki kapusty + kilka dużych zewnętrznych liści
  • Kostka smalcu
  • Pęczek koperku
  • sól, pieprz, papryka, kminek mielony, kostki rosołowe, trzy łyżki oleju
  • 1/2 szkl wody

Duszonki, czyli góralski bunclok – jak zrobić?

  1. 1.
    Dzień wcześniej odkroić skórę z boczku, boczek i łopatkę pokroić w niezbyt drobną kostkę, czosnek obrać i zmiażdżyć w prasce lub zetrzeć na tarce, dodać do mięsa, przyprawić (sól, pieprz, papryka), wymieszać z olejem i zostawić w lodówce na noc.
  2. 2.
    Ziemniaki, marchewkę, cebulę, ewentualnie inne warzywa obrać i pokroić w plastry. Ziemniaki przełożyć do osobnej miski, pozostałe warzywa można wymieszać. Z główki kapusty oderwać zewnętrzne liście tak, aby się nie porwały. Pół główki poszatkować.
  3. 3.
    Na spód garnka położyć skórkę z boczku (stroną tłustą do dołu), ścianki garnka wysmarować niezbyt grubo smalcem. Liście kapusty ułożyć na dnie i ściankach kociołka. Wsypywać na przemian: 1/3 porcji ziemniaków(przyprawić obficie solą, pieprzem, pokruszoną kostką rosołową, koperkiem), następnie połowę porcji mięsa, warzyw, poszatkowaną kapustę, wszystko ciasno ugnieść i znów 1/3 porcji ziemniaków (przyprawić), resztę mięsa, warzyw, kapusty, na sam wierzch porcja ziemniaków (przyprawić, ugnieść). Resztę smalcu pokroić w plastry i rozłożyć równomiernie na górze. Wlać pół szklanki wody. Na samą górę położyć jeszcze jeden liść kapusty.
  4. 4.
    Kociołek lub garnek szczelnie przykryć i postawić na niewielkim ognisku. Płomienie nie mogą być zbyt duże, w przeciwnym razie dół potrawy będzie spalony, a góra jeszcze niegotowa. Po ok. 40 minutach można otworzyć kociołek i delikatnie przemieszać zawartość. Gdy zacznie obłędnie pachnieć, trzeba uzbroić się jeszcze ok. 30-40 min w cierpliwość. Całość będzie gotowa po 1,5 – 2 godz, w zależności od ogniska.

Porady – Duszonki, czyli góralski bunclok

Podany przepis można modyfikować, dodając ulubione przyprawy (rozmaryn, tymianek, oregano) i składniki, które powinny być jednak twarde. Nie polecam jednak piersi z kurczaka, ponieważ mięso wychodzi za suche, ani dodatku miękkich warzyw, jak pomidory czy cukinia – za szybko się rozgotowują.

W przypadku braku miejsca na ognisko można postawić garnek na dużym grillu, wtedy jednak trzeba zdecydowanie częściej mieszać potrawę.

Obieranie i krojenie warzyw zajmuje dużo czasu, ale staje się dobrą zabawą, gdy znajomi również pomagają!


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Duszone ziemniaki po wiejsku
Następny przepis: Dwu smakowe kakaowe i waniliowe ciasteczka świąteczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode