Domowy zakwas na żurek z receptury dziadka-piekarza

Domowy zakwas na żurek z receptury dziadka-piekarza

Zapraszamy do odkrycia sekretów wypieku dziadka-piekarza – domowego zakwasu na żurek. Ten wyjątkowy przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie pozwoli ci stworzyć niewiarygodnie aromatyczny i pełen smaku żurek, który będzie centrum Twojego wielkanocnego stołu. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kucharzem, czy dopiero zaczynasz swoją kulinarną przygodę, wykonanie tego zakwasu na pewno będzie dla Ciebie przyjemne i satysfakcjonujące. Odkryj prawdziwą magię domowego wypieku, a Twój żurek zyska niepowtarzalny, domowy smak, którego nie można porównać z gotowymi produktami dostępnymi w sklepach.

Składniki:

  • Zakwas na żurek – składniki:
  • 1 l przegotowanej i ciepłej wody
  • 1 szklanka mąki żytniej z otrębami (jeśli mamy mąkę bez otrębów możemy dodać płatki owsiane)
  • 2 – 3 ząbki czosnku (lekko rozgniecione, nie więcej)
  • kilka liści laurowych
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • piętka chleba na zakwasie (bez ulepszaczy)

Domowy zakwas na żurek z receptury dziadka-piekarza – jak zrobić?

  1. Zakwas na żurek – przygotowanie:
    Do słoika wysypujemy mąkę, (ewentualnie płatki) zalewamy ciepłą wodą i dokładnie mieszamy (najlepiej drewnianą trzepaczką). Dodajemy przyprawy i czosnek oraz piętkę chleba.
  2. Zakwas na żurek przykrywamy lnianą ściereczką albo gazą. Musi do niego dochodzić powietrze, więc nie zakręcamy szczelnie wieczkiem. Zakwas na żurek odstawiamy na parę dni w ciepłe miejsce. Musi się zakisić. Potrwa to od 3 do 5 dni w zależności jaką mamy temperaturę w mieszkaniu.
  3. Po ukiszeniu wlewamy zakwas na żurek do przygotowywanej zupy i zostawiamy odrobinę zakwasu w słoiku, który chowamy do lodówki. Gdy będziemy ponownie kisić zakwas na żurek wystarczy dodać 5 czubatych łyżek mąki żytniej i dolać kolejny 1 litr ciepłej wody i odstawić na parę dni w ciepłe miejsce.
  4. Taki zaczyn może nam starczyć na kilka miesięcy. Zawsze zostawiam odrobinę zakwasu na żurek w lodówce, które czekają na ponowne użycie.

Porady – dodatkowe informacje

Domowy zakwas na żurek to sfermentowana mąka żytnia z wodą i odrobiną przypraw. Zakwas na żurek fermentuje przez zawartość bakterii kwasu mlekowego. Zakwas na żurek – jaka mąka na zakwas do żurku: Dziś w telewizji usłyszałam, że do barszczu białego używa się mąki pszennej a do żurku mąki żytniej. Ma to być zakwas na żurek więc wybrałam mąkę żytnią. Im wyższa liczba przy typie mąki tym lepiej. Więc mąka typu 2000 na zakwas na żurek będzie najlepszym wyborem. Zakwas na żurek – jak zrobić zakwas na żurek: – Aby zakwas do żurku szybciej się zakisił warto dodać piętkę chleba na zakwasie. Dodanie kromki chleba dodaje też walorów smakowych i przyspiesza proces fermentacji. – Zakwas na żurek będzie aromatyczny, gdy dodamy do niego ziół. Obowiązkowym dodatkiem są liście laurowe, ziela angielskie i czosnek. Na koniec do gotującego się żurku warto dodać suszony, otarty majeranek. – Zakwas na żurek lubi czosnek. Śmiało można dodać kilka ząbków. Czosnek nada także walorów smakowych. Warto pamiętać, że czosnek ma właściwości bakteriobójcze. Dzięki temu proces fermentacji zakwasu na żurek wydłuży się. Odwołując się do tradycyjnej receptury na zakwas na żurek nie może go zabraknąć. Zakwas na żurek odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Gdy zacznie pachnieć kwasem zakwas na żurek będzie gotowy. Zakwas na żurek – jak przechowywać zakwas na żurek: Niestety zakwas na żurek może nam, też spleśnieć. Aby tego uniknąć zamieszajmy go od czasu do czasu i powąchajmy. Żeby zakwas na żurek nam nie spleśniał pamiętajmy o dobrze wygotowanym słoiku. Następnie słoik przykrywamy lnianą ściereczką albo gazą. Po ukiszeniu wlewamy zakwas na żurek do przygotowywanej zupy i zostawiamy odrobinę zakwasu w słoiku, który chowamy do lodówki. Gdy będziemy ponownie kisić zakwas na żurek wystarczy dodać 5 czubatych łyżek mąki żytniej i dolać kolejny 1 litr ciepłej wody i odstawić na parę dni w ciepłe miejsce. Zakwas na żurek – jak długo przechowywać zakwas na żurek: Gotowy zakwas na żurek przelany do szklanej, czystej butelki i przechowywany w lodówce najlepiej zużyć przez dwa tygodnie. W dobrze przechowywanych warunkach nawet miesiąc. Należy obserwować w jaki sposób zachowuje się zakwas na żurek i czy nadaje się do wykorzystania. Zaczyn może nam starczyć na kilka miesięcy. U mnie w lodówce zawsze są resztki zakwasu na żurek i tylko czekają na ponowne użycie. Zakwas na żurek – kiedy zakwas na żurek jest zepsuty: Zakwas na żurek powinien być kiszony w czystym, wyparzonym słoiku i przykryty świeżą ściereczką lub gazą. Dzięki temu ograniczamy szansę na pojawienie się pleśni. Zakwas na żurek będzie zepsuty, gdy zamiast przyjemnego, owocowego aromatu wyczujemy mocny zapach amoniaku lub siarki. Na wierzchu może pojawić się pleśń albo brązowa skorupa. Aby tego uniknąć należy użyć czystych łyżek, słoików, ściereczek oraz od czasu do czasu mieszać zakwas na żurek.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Domowe chipsy ziemniaczane z piekarnika
Następny przepis: DORADA PIECZONA w FOLII

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode