Domowy aromatyczny makowiec świąteczny
Składniki:
- Ciasto kruche:
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 1,5 szklanki mąki ziemniaczanej
- 200 g. masła
- 4 żółtka
- 2 łyżeczki pasty waniliowej
- 1 łyżeczka otartej skórki cytrynowej
- 2 szczypty soli
- 1 szczypta proszku do pieczenia
- Masa makowa:
- 800 g. maku
- 1 litr mleka
- 1/2 szklanki cukru
- 100 g. masła
- 5 jajek
- 4 łyżki miodu prawdziwego
- 200 g. mieszanki bakaliowej
- 2 łyżeczki olejku migdałowego
- 3 łyżki rumu
- szczypta soli
- Lukier:
- sok z 1 cytryny
- ok. 1 szklanka cukru pudru
- Dodatkowo:
- blaszka wyłożona papierem do pieczenia – 24 cm. x 38 cm.
- bakalie do dekoracji
Domowy aromatyczny makowiec świąteczny – jak zrobić?
-
1.
Składniki ciasta kruchego zarabiam palcami na kruszonkę. Pół ciasta wysypuje na dno blaszki, dociskam palcami, wyrównując spód. Blaszkę z ciastem i pozostałą kruszonkę wstawiam do lodówki. -
2.
Mak zalewam mlekiem, pozostawiam na 30 minut, doprowadzam do zagotowania, mieszam, gotuję ok. 15 minut, odcedzam na sicie wyłożonym gazą. Gdy mak dobrze osiąknie mieszam z cukrem i dwa razy mielę w maszynce na sitku o małych oczkach. Masło roztapiam, dodaję miód, mak, chwilę smażę, odstawiam by masa przestygła. Do masy dodaję olejek migdałowy, pokrojone i namoczone w rumie bakalie, mieszam. Jajka ubijam z solą na puszystą masę, dodaję do masy makowej, mieszam, przekładam na blaszkę z ciastem. -
3.
Na masę makową rozkładam kruszonkę z ciasta – po całości. Ciasto piekę ok. 60 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto studzę. -
4.
Składniki lukru ucieram, dodaję tyle cukru by lukier był gęsty. Lukrem polewam makowiec, pozostawiam do zastudzenia lukru. Podaję z bakaliami.
Porady – Dodatkowe informacje
Do kruszonki dodaję dwa rodzaje mąki – pszenną i ziemniaczaną, ciasto po upieczeniu jest bardzo kruche, wręcz sypkie i bardzo smaczne. Nie dodaję większej ilości proszku do pieczenia, to pogarsza smak ciasta.
Do makowca świątecznego nie używam masy w puszce, bo tak naprawdę nie wiadomo ile jest w niej maku. Wybieram polski mak, jest jasnoniebieski, im ciemniejszy kolor tym większe prawdopodobieństwo, że mak jest gorzki i importowany. Warto też sprawdzić datę do spożycia. Z powodu dużej ilości tłuszczu, mak łatwo jełczeje ale tak do roku można go przechowywać.
O smaku masy makowej decyduje olejek migdałowy, masło, miód – u mnie lipowy, a także bakalie – suszone morele, śliwki, orzechy, migdały, rodzynki.
Masę makową możemy przygotować wcześniej, bez dodatku jajek, w lodówce może poczekać do siedmiu dni. Wprawdzie jej przygotowanie wymaga nieco czasu i wysiłku, ale pyszny efekt warty jest każdej poświęconej minuty.