Daktylowe ciasto z karmelową polewą
Cieszymy się, że możemy podzielić się z Wami naszym niezawodnym przepisem na Daktylowe ciasto z karmelową polewą. To wykwintne połączenie słodko-gorzkich daktyli z płynnym, bogatym sosem karmelowym tworzy unikalny deser, który z pewnością zaskoczy i zachwyci olbrzymią paletą smaków. Po pokochaniu go sami, podawaniu na uroczystych kolacjach i spotkaniach, postanowiliśmy udostępnić ten przepis wszystkim miłośnikom słodkości. Oto ciasto, które oprócz swojego wyjątkowego smaku, jest też miłym dodatkiem do każdej tablicy deserów, dzięki swojemu eleganckiemu wyglądowi. Ciesz się niezwykle bogatym smakiem ciasta daktylowego z sosem karmelowym.
admin
Składniki:
- Na ciasto:
- 340 g suszonych daktyli bez pestek
- 350 g pszennej mąki
- 160 g cukru (najlepiej trzcinowego)
- 375 ml wody
- 130 g miękkiego masła
- 2 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżeczka sody oczyszczonej
- Na polewę:
- 120 g cukru (najlepiej trzcinowego)
- 200 ml śmietanki 30%
- 80 g masła
- * Dodatkowo garść całych migdałów do ozdobienia ciasta.
Daktylowe ciasto z karmelową polewą – jak zrobić?
- Daktyle zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy. Odstawiamy na ok. 10-15 minut aż zmiękną. Następnie kroimy je na mniejsze kawałki i miksujemy wraz z wodą, w której się moczyły. Masa nie będzie idealnie gładka, ale staramy się uzyskać jak najbardziej jednolitą konsystencję.
- Jajka powoli ucieramy z cukrem, następnie dodajemy masło. Po utarciu z masłem dodajemy kolejno: masę daktylową, mąkę (koniecznie w tej kolejności!), proszek do pieczenia i sodę. Wszystko razem dokładnie mieszamy.
- Gotowe ciasto wlewamy do tortownicy – najlepiej o średnicy 22 cm. Pieczemy 40 minut w temp. 180 st. Przestudzone ciasto smarujemy polewą i nim ta całkowicie wystygnie dekorujemy migdałami.
- Polewa: na suchą patelnię wysypujemy równomiernie cukier. Ustawiamy na średnim ogniu, aby podczas topienia polewa się nam nie przypaliła. Po kilku minutach, gdy cukier rozpuści się całkowicie, dodajemy stopniowo śmietanę. Pamiętamy, aby cały czas mieszać! W dalszej kolejności dodajemy masło. Całość gotujemy mniej więcej 3 minuty, po tym czasie pozostawiamy polewę do przestygnięcia (ale nie czekamy aż wystygnie zupełnie). W miarę stygnięcia polewa zyska odpowiednią gęstość.
Dodatkowe informacje – Daktylowe ciasto z karmelową polewą
Należy pamiętać, aby zacząć przygotowywać polewę, gdy ciasto będzie już wystudzone, gdyż polewa szybko tężeje.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Dakłas a'la Sowa
Następny przepis: Danie jednogarnkowe z makaronem i mięsem mielonym